Ana SayfaTürkiyeSebze ve meyve fiyatları nasıl düşecek? Berat Albayrak anlattı!

Sebze ve meyve fiyatları nasıl düşecek? Berat Albayrak anlattı!

Sebze ve meyve fiyatları nasıl düşecek? Bu sorunun yanıtını enine boyuna anlatan kişi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu. Albayrak NTV canlı yayınında gençlerin sorularını yanıtladı. Albayrak, “Sebze-meyvede maliyet taşıma zincirinden dolayı yüzde 30 artıyor. Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fiyat artışlarını engellemek için önümüzdeki hafta İstanbul’da 50 Ankara’da 30’tan fazla noktada başlamak üzere süreci başlatacağız. Bu adımı hızlı bir şekilde atıyoruz, atacağız.” şeklinde konuştu.

Albayrak: Antalya’daki hortum nedeniyle ürünlerin fiyatları arttı

(Sebze-meyve fiyatlarında artış hakkında konuşan Berat Albayrak, “Özellikle Ocak ayı enflasyonu da açıklandıktan sonra marjinal bir durumla karşılaştık. Ocak ayında gıdada sebze ve meyvede bir sıçrayışla karşılaştık. İnceledik ve baktık ki Antalya’da hortum olmuş bu sebepten dolayı ürünlerin fiyatında artış olmuş. Bakınca normal görünüyor fakat bir de baktık ki seraların binde iki gibi oranında zarar olmuş. Antalya’da toplam üretimin küçük bir kısmı zarar gördü. Yüzde 6,5’luk fahiş bir fiyat artışı olmuş.” dedi.

Albayrak: Devlet olarak fiyat artışlarını engelleyeceğiz

Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fiyat artışlarını engellemek için önümüzdeki hafta İstanbul’da 50 Ankara’da 30’tan fazla noktada başlamak üzere süreci başlatacağız. Bu adımı hızlı bir şekilde atıyoruz, atacağız.

Yeni model geliyor

Berat Albayrak, “Seracılıkta bir yerine 10 birim üretilebilecek finans modeli olacak. Seracılarımıza uzun maliyetli finansman desteği sağlayacağız. Gıda komitesi çalışmalarını çok yakında bitirecek. Çok yakında bu sorunu gündemden çıkaracağız. Orta ve uzun vadede çözüm için, gıda tedarik zincirinin küresel anlamda en iyi uygulamalarla profesyonel bir yapıda bir network hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz