Ana SayfaTürkiyeSeçimi yüzde 99 muhalefet kazanıyor! Erdoğan ilk turda kaybediyor! İşte MetroPooll anketten...

Seçimi yüzde 99 muhalefet kazanıyor! Erdoğan ilk turda kaybediyor! İşte MetroPooll anketten çıkan o sonuç

Metropoll Anket’in son anketi büyük ses getirmişti. Avrasya Anket’in başındaki Kemal Özkiraz, Metropoll’un kamuoyuyla da paylaştığı son anketini masaya yatırdı.

Metropoll Anket’in son araştırması büyük ses getirmişti. Avrasya Araştırma’nın başındaki Kemal Özkiraz, Metropoll’un kamuoyuyla da paylaştığı son anketini masaya yatırdı.

Metropoll’un anketine göre seçimi yüzde 99’un muhalefetin kazanacağını söyleyen Kemal Özkiraz, anket sonucuna göre muhalefetin çatı aday çıkarırsa seçim ilk turda kazanacağını belirtti.

Kemal Özkiraz: Cumhur ittifakının oyu yüzde 48.9

Metropoll kararsızlar dağıtılmadan sonuçları paylaşmıştı. Kemal Özkiraz kendi formülasyonunu kullara ayın anketin kararsızlar dağıtıldıktan sonraki halini analiz etti.

Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz sorusuna AK Parti diyenler 31.3 seviyesinde çıktı.

CHP 21.3 seviyesinde kararsızlar dağılmadan önce.

İyi parti 7,6, HDP 7,6 MHP ise 7,6 aldığı görülüyor.

Kararsızlar ve protesto edeceğim diyenler dağıtıldığında

AK Parti 39,40

CHP 26,7

İyi parti ve HDP 9,6

MHP 9,5 yapıyor.

Avrasya olarak bizim yaptığımız anketten AK Parti 1-2 puan yüksek. İyi Parti ve HDP bizimkinden 1 buçuk puan kadar düşük.

Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 48,9 oluyor.

Tayyip Erdoğan cumhur ittifakının toplamından ne kadar az alıyordu geçtiğimiz seçimlerde. 2,5 puan. En iyi ihtimalde bile Erdoğan’ın alabileceği oy yüzde 48. Her şey o tarafa işlediğinde, bütün hata payları ona işlediğinde bile. 2 puanlık hata payı millet ittifakına işleyecekse Erdoğan yüzde 43-44 oy alabilir.

Eğer muhalefetten çatı aday çıkarsa seçim ilk turda kazanılır. Metropoll’un anketine göre çatı adayı çıkarılırsa muhalefetin kazanma ihtimali yüzde 99 oluyor.

Meclis dağılımı 270 kadar AK Parti ve MHP’nin toplamı oluyor. 330 kadar da muhalefetin toplamı oluyor. Bu arada Gelecek Partisi ve Deva’yı millet ittifakına katmadan oluşan sayılar bunlar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri