Ana SayfaTürkiyeŞehir Üniversitesi ile Halk Bankası mahkemede karşı karşıya! İşte Halk Bankası'nın çelişkilerle...

Şehir Üniversitesi ile Halk Bankası mahkemede karşı karşıya! İşte Halk Bankası’nın çelişkilerle dolu talepleri

Halk Bankası tarafından İstanbul Şehir Üniversitesi’ne yapılan haksız tedbir kararına karşı bugün Çağlayan Adliyesi 18. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde üniversitenin itirazı görüşüldü.

Duruşmaya İstanbul Şehir Üniversitesi’nin akademik kadrosu, idari kadrosu ve öğrenciler de yoğun katılım gösterdi.

Halk Bankası tarafından aldırılan haksız ve hukuksuz tedbir kararına karşı İstanbul Şehir Üniversitesi avukatları aracılığıyla itirazlarını dile getirdi.

Halk Bankası daha önce, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kampüs olarak kullandığı Dragos’taki 7 parselin ipotek değeri olmadığını ve bu sebeple satılamayacağını iddia etmişti. Ancak Halk Bankası, sonrasında bu 7 parselin satışını talep etti. Halk Bankası’nın çelişki dolu bu talepleri bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşmaya da damga vurdu.

Halk Bankası, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin üzerinde bulunan 7 parselin ipotek değeri taşımadığını iddia etmesine rağmen satışını talep etti. Ancak bu çelişkili duruma İstanbul Şehir Üniversitesi avukatları itirazda bulundu. Çünkü Halk Bankası daha önce haciz koyduğu bir parsel nedeniyle İstanbul Şehir Üniversitesi’nin satış yapamayacağını iddia etmişti.

Şehir Üniversitesi avukatları 7 parselin dışında davaya konu olan 1 parsel konusunda da itirazlarını dile getirdi. Avukatlar tapu üzerinde İstanbul Şehir Üniversitesi üzerinde göründüğünü ve ipotek değerinin de devam etmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul Şehir Üniversitesi avukatları “Halk Bankası bize önceden arazinin ipotek değerinin olmadığını söylemişti. Sonrasındaysa arazinin satışını istediler. Demek ki bu arazinin ipotek değeri mevcut” diyerek Halk Bankası’nın tutarsızlıklarına vurgu yaptı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan verdiği beyanda “Üniversitemize yapılan bu haksız girişim sonucunda yüzlerce personelin maaşının ödenmesini engellediler. Uluslararası fonlardan 22 ülkeden gelen öğrencilere sağlanan hibelerin verilmesini engellediler. Dolayısıyla uluslararası bir krize neden olabilecek bir ortam yaratıldı. Halk Bankası üniversitemizi eğitim yapılamayacak bir duruma düşürmek istemektedir” şeklinde konuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi avukatları gösterilen ipoteklerin mevcut borçtan çok daha fazlası olduğunu delilleriyle ortaya koydu. Ancak Halk Bankası ortaya konan bu iddia karşısında da kendini savunamadı.

İtiraza ilişkin karar yarına (8 Kasım Cuma) bırakıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz