Ana SayfaTürkiyeŞehir Üniversitesi öğrencilerinden açıklama: Ayrımcılık ve zorbalığa uğruyoruz

Şehir Üniversitesi öğrencilerinden açıklama: Ayrımcılık ve zorbalığa uğruyoruz

Şehir Hepimizin Platformu, bir açıklama yaparak eğitim hayatını sürdürmek zorunda kaldıkları Marmara Üniversitesi'nde ayrımcılıkla karşı karşıya olduklarını duyurdular

Halk Bankası’nın borçları bahane ederek gelirlerine el koyduğu, kurucusu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atanan son olarak da YÖK kararıyla kapatılıp Marmara Üniversitesi’ne devredilen İstanbul Şehir Üniversitesi’nin öğrencileri, yeni okullarında baskıyla karşı karşıya kaldı. 

Üniversitenin öğrencilerinin kurduğu ‘Şehir Hepimizin’ platformunun Twitter hesabından yapılan açıklamada hem hem öğrencilerin hem de akademik kadronun kendilerine ayrımcılık yaptığı belirtildi. 

Öğretim görevlilerinin dahi ayrıştırıcı söylemlerde bulunduğu belirtilen açıklamada yaşanan sıkıntılar şöyle anlatıldı: 

Ayrımcılık ve zorbalıkla karşı karşıyayız

“Bizler irademiz dışında üniversitesine kayyum atanan, üniversitesi kapatılan ve değiştirilen öğrenciler olarak şimdi de girdiğimiz her derste hem öğrenci arkadaşlarımız hem de akademik kadro tarafından ayrımcılık ve zorbalıkla karşı karşıya bırakılıyoruz.

Girdiğimiz her derste ayrıştırıcı söylemlere maruz kalmaktan bıktık! Böyle söylemlerde bulunan öğrenci arkadaşlarımıza sürecin ne karar ne de uygulama mekanizmasında bulunmadığımızı hatırlatıyor, mağdurun suçlu görülmesinin adaletsizliğini anlamalarını bekliyoruz.

Öğretim görevlileri bile ayrıştırıcı söylemde bulunuyor

Öğretim görevlilerinin bile ayrıştırıcı söylemlerde bulunduğu bir ortamda öğrencilerin farklı bir tavır takınmalarını beklemeyi mantıksız buluyor, önce öğretim görevlilerinin akademik ahlakı uygulamalarını talep ediyor ve YÖK disiplin yönetmeliğinin hatırlatıyoruz.

Üniversitenize kayyum atanınca düzelecek denildi, düzelmedi. Üniversiteniz kapatılacak, Marmara’da ‘huzurlu’ bir eğitim alacaksınız denildi, olmadı. Rektörlük gereken tedbirleri almadığı ve öğretim görevlileri öğrencileri doğru yönlendirmediği sürece mağduriyet devam edecektir…

Tüm olumsuzluklara rağmen bizlere anlayışlı davranan, yardımcı olmaya çalışan tüm öğrenci dostlarımıza, öğretim üyelerimize ve idari çalışanlarımıza da teşekkür ederiz. Bu davranışların ayrımcılığı körükleyenlere de sirayet etmesini dileriz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri