Ana SayfaTürkiyeŞehir Üniversitesi'ne özel ısmarlama yasa komisyondan geçti, bir eğitim kurumunun kapısına kilit...

Şehir Üniversitesi’ne özel ısmarlama yasa komisyondan geçti, bir eğitim kurumunun kapısına kilit vuruluyor!

Geçtiğimiz aylarda kurucu vakfı olan Bilim ve Sanat Vakfı ile beraber yönetimine el konularak, kayyum atanan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapısına tamamen kilit vurulmaya hazırlanıyor.

İlgili yasa gereğince, normal şartlar altında bir üniversitenin tamamen kapatılabilmesi için kurucu vakfa kayyum atanması halinde dahi tek yetkili organ vakıf mütevelli heyeti iken; torba yasa ile meclisten geçirilen yeni kanun maddesine göre bu yetki YÖK’e devredildi.

Kurucuları arasında Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na ve öncesinde de vakfın kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanmış, bu atamalar tam da eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ni kurduğu günlere denk gelmişti.

Bir eğitim kurumundan ekmek yiyen binlerce personel ve bütün gelecek umudunu Şehir Üniversitesi’ne bağlayan 10 bini aşkın öğrenci, bir siyasi hesaplaşmaya kurban edilmek istenmiş, üniversitenin bankadaki varlıklarına ve taşınmazlarına, hukukun arkasından dolanarak el konmuş ve personel yaklaşık üç ay boyunca maaş alamayarak mağdur edilmişti.

AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edildi

Tüm bu yaşanan hukuksuz süreç bugün bambaşka bir noktaya evrilerek, iktidar aklı marifetiyle Bilim ve Sanat Vakfı’nı yaşatacak fakat İstanbul Şehir Üniversitesi’ni yok edecek bir formül ile nihayete erdi.

Torba yasadan çıkan ilgili maddeye göre vakıf mütevelli heyeti, üniversite üzerindeki tüm yetki ve haklarını kaybediyor ve tümüyle YÖK’e devredilerek Şehir Üniversitesi’nin kapanmasının önü açılıyor.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’na getirilen teklife İYİ Partili Şenol Sunat, CHP’li Utku Çakırözer ve HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki itiraz etti.

İYİ Partili Şenol Sunat, ilgili maddeye ilişkin olarak “12. Madde bana Şehir Üniversitesi’ni hatırlatıyor.” derken, HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de “Yani hepimizin aklına gelen o.”diyerek, endişelerini ortaya kaydı. Ardından söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de Şehir Üniversitesi’nin son aylarda yaşadığı süreci aktardı.

İçinden çıkan muhalif hareketlere tepki olarak bir vakıf ve üniversite kapatıldı

CHP’li Utku Çakırözer, “Hem Genel Kurul’da hem de Plan Bütçe Komisyonu’nda birçok sektöre maddi imkanlar, aflar ve ödeme kolaylıkları çıkardık, bunu da hep o sektör yaşasın, o sektörde istihdam edilen insanlar yaşasın diye çıkardık ama ilginç bir şekilde iktidar, geçtiğimiz aylarda, büyük olasalıkla tabii yorumu size aittir, içinden çıkan muhalif hareketlere tepki olarak bir üniversiteyi ve onu kuran vakfı resmen kapattı, adı kapanma olmadı da devredildi.” dedi.

Medya kuruluşu satın alınsın diye kredi veren kamu bankaları Şehir’e sırt döndü

Çakırözer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında bakarsanız, üniversite ve onun kurucu vakfı biz bunu ödemek istiyoruz diye çok talepte bulundu, buna bir ödeme kolaylığı sağlanabilir mi diye ama işte, medya kuruluşu satın alınsın diye kredi veren kamu bankaları bile buna sırt döndü ve bu noktada da Şehir Üniversitesi bir başka üniversiteye devredildi, vakfına kayyum atandı. Geldiğimiz noktada da bu madde çok açık bir şekilde nokta atışı ile Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasını içeriyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri