Ana SayfaTürkiyeŞehir Üniversitesi'ni kapatan AK Parti'den tarihi bir utanç daha! Erinç Yeldan hoca...

Şehir Üniversitesi’ni kapatan AK Parti’den tarihi bir utanç daha! Erinç Yeldan hoca Boğaziçi’ne alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından, dekan Erinç Yeldan bugün kampüse alınmadı. Şehir Üniversitesi’ni kapatan iktidar olarak anılan AK Parti yeni bir skandala daha imza attı.

Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan’ın mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’ne girişi genel sekreterlik emriyle yasaklandı. Yeldan, ‘Rektörlüğe yakışır’ derken, yasağa İYİ Parti lideri Akşener ve Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’ndan da tepki geldi.

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık görevi yürüten Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan’ın mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’ne girişi yasaklandı. Yeldan yasağın Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterlik emriyle geldiğini kaydetti.

‘TAM DA REKTÖRLÜĞE YAKIŞIR’

Yasağı sosyal medya hesabı üzerinden açıklayan Yeldan, “Bu keyfi ve hukuk dışı uygulamanın tam da Boğaziçi Üniversitesinin Rektörlüğü’ne yakışır olduğunu söyleyebilirim. Ülkem adına utanıyorum” ifadelerini kullandı.

“1982 yılında gururla mezun olduğum Boğaziçi Üniversitesi’ne 3 Aralık itibariyle girişimin Genel Sekreterlik emriyle yasaklanmış olduğunu öğrendim. Kampüse girmem güvenlik görevlileri tarafından engellenmekte. Bu keyfi ve hukuk dışı uygulamanın tam da Boğaziçi Üniversitesinin Rektörlüğüne yakışır olduğunu söyleyebilirim. Ülkem adına utanıyorum.”

DAVUTOĞLU: ÇOK VAHİM

Yasağa bir tepki de Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

Yeldan’ın tweetini alıntılayan Davutoğlu, ” Üniversiteler her şeyden önce özgürlük alanlarıdır. Bir akademisyenin mezunu olduğu üniversitenin kapısından içeri sokulmaması çok vahim! Sn. @ErincYeldan’la aynı dönemde Boğaziçi’nde okumuş bir okuldaşı olarak bu hukuk dışı uygulamayı şiddetle kınıyorum!” ifadelerini paylaştı.

AKŞENER: UTANÇ VERİCİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, söz konusu engellemeye tepki gösterdi. Twitter hesabından paylaşım yapan Akşener şu ifadelere yer verdi:

“Erinç Hoca, ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bir bilim insanımızdır… Böyle bir değerimizin emeğiyle mezun olduğu okula alınmaması, utanç verici. Akademinin üzerine vesayetin gölgesini düşüren bu zihniyetten, ilk sandıkta kurtulacağız.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri