Ana SayfaTürkiyeŞehir Üniversitesi'ni kapatan iktidarın sahibi: Bilimin ve özgür düşüncenin hamisi olduk

Şehir Üniversitesi’ni kapatan iktidarın sahibi: Bilimin ve özgür düşüncenin hamisi olduk

Tarihe adını Şehir Üniversitesi’ni kapatan iktidar olarak da yazdıran hükümetin başı Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA bilim ödüllerinde düşünce özgürlüğüne ilişkin mesajlar verdi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Ülkemizin müreffeh yarınları için gecesini gündüzüne katan tüm bilim insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü 3, teşvik ödülünü ise 14 bilim insanımıza takdim edeceğiz. Bilimsel telif eser ödülleri alanında ise 9 Türkçe bilim eseri ödül alacak.

Ödülleri alanların 3’te 1’ine tekabül eden 21 bilim insanının kadın olması bizim için ayrı bir gurur meselesidir.

İnsanlığa faydalı çalışmaların, ulaşılan medeniyet seviyesinin sembolü olduğuna inanıyoruz. Batı medeniyeti her ne kadar referans vermekten imtina etse de bugünde bilimde varılan seviyenin temelleri Doğu medeniyeti tarafından atılmıştır. Bugün Doğu ve Batı kavramlarını coğrafyayı merkeze alarak kullanıyoruz. İslam medeniyeti adeta yeniden ayağa kaldırmıştır. Batı’nın karanlık çağ döneminde Doğu’nun altın çağını yaşadığını görürüz. Dünya çapındaki bilim insanları hep bizim gönül coğrafyamızdan çıkmıştır. Geçmişten bugüne köprü kurmadan geleceğimizi göremeyiz. Bizim geride kalmamızda nice adaletsizlikler zulümler yanında kendi eksikliklerimizin de payı vardır. Yapmamız gereken çalışmak, üretmek, yeniliklerin öncüsü olmaktır.

Yeni nesil yöntemlere eğitimler alıyor, sosyal etkinliklere katılıyor. TEKNOFEST’te gençlerimiz yarışıyor ve emek harcıyor. Ülkemizden birçok Aziz Sancar çıkacaktır.

TÜBİTAK uluslararası araştırma burada ilme ömür adamış bilim insanlarımızı burada ağılamak bizi gururlandırıyor. Artık bir geleneği de iyice yerleştirdiğimizi biliyoruz. Ülkemiz için geleceği için gecesini gündüzüne karan bilim adamlarına çok teşekkür ediyorum.

Son 19 yılda yaptığımız yatırımlarla bilimin ve özgür düşüncenin hamisi olduk, olmaya da devam ediyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri