Ana SayfaTürkiyeŞehirli entelektüel Müslüman Mehmet Şevket Eygi konuşacak mı?

Şehirli entelektüel Müslüman Mehmet Şevket Eygi konuşacak mı?

Önceki günlerde bir televizyonda emekli korgeneral İsmail Hakkı Pekin’in FETÖ, Mehmet Şevket Eygi ve Fethullah Gülen hakkında söyledikleri büyük ses getirmişti. Meseleyi derinlemesine analiz eden Sabah yazarıMahmut Övür’den sonra aynı gazeteden Salih Tuna da bugün köşesini bu detaylara ayırdı.

Emekli korgeneral İsmail Hakkın Pekin’in anlattıklarına göre 1959 yılında Genelkurmay’a bağlı özel harp dairesinde görevlendirilen iki isimden biri Mehmet Şevket Eygi diğeri de Fethullah Gülen’di. Amaç o dönemde komünizmle mücadeleydi. İşte Gülen o dönemden kalma bağlantılarıyla 12 Eylül’den sonra tıkıldığı cezaevinden dönemin Genelkurmay Başkanı’nın telefonuyla çıkabilmişti.

Gülen ve Mehmet Şevket Eygi’nin buluşması

Gülen’in Erzurum’dan ordunun derin kademelerine uzanan derin bağlantılarının kritik buluşmasını şu satırlarla anlatmıştı: “FETÖ elebaşı Gülen, 1957’deErzurum’da terzi Mehmet Şergil’in dükkanında üç ilginç isimle buluşur. Mehmet Kırkıncı, Mehmet Şevket Eygi ve Üsteğmen Esat Keşafoğlu… Keşafoğlu, Özel Harp Dairesi mensubu.”

Mahmut Övür yazısını haydi konuş şehirli entelektüel Müslüman Mehmet Şevket Eygi çağrısıyla şöyle sürdürmüştü: En merak edilen şey; o günlerde her taşın altından çıkan ve o günlerin birinci elden tanığı, “şehirli Müslüman” entelektüel Mehmet Şevket Eygi’nin susması. 

Topa Salih Tuna da girdi

Sabah yazarı Salih Tuna bugün köşesinde Mehmet Şevket Ezgi’ye ‘konuş’ çağrısı yaptı. Salih TKuna 1969 yılındaki o meşhur 6. Filo protestolarına değinerek şu satırları kaleme aldı:

O yıllarda “komünizm geliyor” korkusuyla nasıl ki kimi sağcılar zillete düşürüldü, bugün de “Erdoğan nefreti” üzerinden solcular ABD’nin yanına yani zillete düşürülmek isteniyor.

Bu oyunu en iyi deşifre etmesi gereken de Mehmet Şevket Eygi’dir.

Kanlı Pazar’dan 1 gün önce (Bugün gazetesinde) şu ifadelere imza atmıştı: “Cihada hazır olunuz… Onlarda taş, sopa, demir, molotof kokteyli mi var? Biz de aynı silahları kullanmaktan aciz değiliz…”

Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Pekin Paşa, 1959’da Fetullah Gülen’in yanı sıra Mehmet Şevket Eygi’nin de Özel Harp Dairesi’nde “hizmete” alındığını geçenlerde açıkladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz