Ana SayfaTürkiyeSelahattin Demirtaş'a 18 Haziran'da tahliye mi geliyor?

Selahattin Demirtaş’a 18 Haziran’da tahliye mi geliyor?

Gazeteci Nevzat Bingöl kısa adı RS FM olan Radyo Sputnik’te Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran günü bırakılabileceğini iddia etti. Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran’da yapılacak olan duruşmada tahliye edilebileceğini öne sürmesi kısa sürede büyük gündem yarattı.

Radyodaki ‘fotoğrafın tamamı’ adlı programda söz konusu iddiayı dile getiren Nevzat Bingöl, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran’da duruşmada tahliye edileceğini düşündüğünü belirtti.

Nevzat Bingöl, “Açıkçası bölgede bir beklenti var. Ferhat Encü de serbest bırakıldı. Ama bu saatten sonra Öcalan’ı bile serbest bıraksalar bunun seçimde karşılığı olmaz deniliyor.” diye konuştu.

Nevzat Bingöl: Tahliye edilmeyecek

Nevzat Bingöl, bugün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ise, “Dün Sputnik radyoya verdigim mülakatta Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilebileceğini söylemiştim. Demirtaş başka bir dosyada ceza aldığı için tahliye edilmeyecek, tutukluluğun devamına karar verilecek.” ifadelerini kullandı.

Neden tutuklanmıştı?

Demirtaş PKK/KCK ile ortak hareket edip 50 kişinin hayatını kaybettiği Kobani protestolarında halkı tahrik etmekle suçlanıyor.

Zabıtlarda Selahattin Demirtaş’a ‘atılı suçlar açısından kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut deliller’ olarak 50 kişinin öldüğü ‘Kobani Protestoları’ öncesi ve sürecinde atılan twit ve yapılan açıklamalar, Demirtaş’ın 9 Ekim 2014’te HDP Diyarbakır il başkanlığında yaptığı açıklama, 18 Aralık 2015’te Diyarbakır’da Ertuğrul Kürkçü ve Kamuran Yüksek ile hendekler ve buna bağlı eylemlere dair yaptığı açıklamalar, 26 Aralık 2015’te Demokratik Toplum Kongresi’nde yine hendek barikatlarla ilgili açıklamaları, 3 Mart 2016’da Diyarbakır Yenişehir Belediyesi önünde bir PKK’lı teröristin cenazesiyle ilgili yaptığı açıklama ve beyanlar gösteriliyor.

Demirtaş’ın hakkında 33 dava açıldı

Demirtaş, 4 Kasım 2016’da, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve partisinden dokuz milletvekiliyle birlikte, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyesi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgüt adına suç işlemek” iddialarıyla gözaltına alındı.

Tutuklandı, Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Halen burada tutuluyor.

Demirtaş hakkında açılan 33 dava açıldı.

“Terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme” suçları yöneltildi.

142 yıla kadar hapis cezası istendi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz