Ana SayfaTürkiyeSelçuk Özdağ'dan Erdoğan ve Binali Yıldırım'a sorular: Madem tahkim diyorsunuz Hariri Türk...

Selçuk Özdağ’dan Erdoğan ve Binali Yıldırım’a sorular: Madem tahkim diyorsunuz Hariri Türk Telekom’u dolandırırken neredeydiniz? Anlaşmadan 10 gün önce Binali Yıldırım’ın uçak rotası neresiydi?

Halk TV yayınında kritik açıklamalar yapan Selçuk Özdağ'ın Binali Yıldırım'a Hariri hakkında sorduğu sorular yeni tartışmalara kapı aralayacak türden.

Kanal İstanbul projesinde yer alan şirketlere iktidar değiştiğinde para ödenmeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sert bir yanıt verdi. Kılıçdaroğlu’na “Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar” şeklinde yanıt veren Erdoğan böylelikle birçok tartışmaya da kapı aralamış oldu. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bu akşam Halk TV’de katıldığı programda Erdoğan’a bir dizi soru yöneltti.

Madem uluslararası tahkim diyorsunuz Hariri Türk Telekom’u dolandırırken nerdeydiniz?

Kanal İstanbul’un parasını uluslararası tahkim yoluyla söke söke ödersiniz diyen Erdoğan’a yanıt veren Selçuk Özdağ, “Madem uluslararası tahkim diyorsunuz Türk Telekom’u milyarlarca dolar soyan Hariri için neden tahkime gidilmedi” diye sordu. Ayrıca Türk Telekom anlaşmasından 10 gün önce Binali Yıldırım’ı yaptığı uçak seyahatine de dikkat çeken Özdağ, şu soruları yöneltti:

Binali Yıldırım’a Lübnan sorusu

“Ben Binali Yıldırım Bey’e ulaştırma bakanlığı yaptığı dönemle ilgili bazı sorular sormak istiyorum. Hariri ile Telekom anlaşması yapılmadan, ihaleden 10 gün önce Lübnan’a gittiniz mi? Uçak rotanız neresiydi? Rotanız Lübnan mıydı? Ve Türkiye’ye döndükten sonra bu ihale oldu mu? Niçin Hariri ile görüşme gereği duydunuz?”

Şehir hastanelerinin satışıyla ilgili kritik açıklamalar yapan Selçuk Özdağ, Danimarkalı şirketin kara para aklayan örgütlerle bağlantılı olup olmadığının araştırılmasını istedi. İşte Özdağ’ın hükümete yaptığı o çağrı: 

Danimarkalı o şirketin kara para aklama örgütleriyle ilgisi var mı?

“Sayın cumhurbaşkanı şehir hastaneleriyle çok övünüyordu. Rönesans şirketi neden bu hastaneleri Danimarkalı ISS Facilities firmasına devrediyor. Bu Danimarkalı şirketin kara para aklamayla ilgili bir örgütle bağlantısı var mı? Ben bunu da soruyorum ve araştırılmasını istiyorum. Cumhuriyet savcılarına, ulaştırma bakanına, sağlık bakanı, içişleri bakanına, Sayın Cumhurbaşkanı’na, MİT’e, emniyet istihbarata çağrıda bulunuyorum. Danimarkalı ünlü firmanın ortakları kimdir? Sezgin Baran Korkmaz gibi bir olayla karşılaşma ihtimalimiz var mıdır?”

Erdoğan’ın “Devlette süreklilik esastır” sözlerini de yorumlayan Selçuk Özdağ, “”İktidarda kalamayacaklarını kendileri de biliyorlar. Sayın Erdoğan bugün içindekini dışa vurdu. Tahkim için ‘söke söke’ alırlar derken o müteahhitleri koruyor Türkiye’nin hukukunu korumuyor. Devlette devamlılık esas diyor ama devletlerde hukuk daha da esastır. Teamüller yani devletin ahlakı daha da esastır.

Yargıyı, üniversiteleri, bürokrasiyi ve medyayı arka bahçeleri yaparak muhalefetin sesini kısmak istiyorlar. Kendi yandaşlarına Türkiye’yi güllük gülistanlık göstermek istiyorlar. Ama mümkün değli. Çünkü artık evlerde tencere değil dert kaynıyor” şeklinde konuştu.

Hariri olayı nedir?

Yıllar önce Lübnanlı Hariri ailesi Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini 6.5 milyar dolara satın aldı. Üstelik bu sırada Türk Telekom’un kasasında 2 milyar dolar vardı. Ancak Hariri ne bu parayı ödedi ne de borcunu ödemek için bankalardan çektiği krediyi ödedi. Üstelik üzerinden yıllar geçtiğinde Hariri Türk Telekom’u milyarlarca dolar zarara uğratmıştı.

Lübnanlı Hariri ailesine ait Oger Telekom, 13 yılın ardından milyarlarca dolar batık kredi bırakarak Türkiye’yi terk etmişti.

İşte Erdoğan’a “Hariri olayında neden tahkime gitmediniz” diyen Selçuk Özdağ bunu hatırlatmaktaydı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri