Ana SayfaTürkiyeSelçuk Özdağ: ABD Sezgin Baran Korkmaz'ın peşine düştü Türkiye neden Hariri'nin peşine...

Selçuk Özdağ: ABD Sezgin Baran Korkmaz’ın peşine düştü Türkiye neden Hariri’nin peşine düşmüyor

Selçuk Özdağ yıllar önce Türk Telekom'u dolandıran Hariri Ailesi'nin peşine neden düşülmediğini sordu.

Kanal İstanbul için iktidar değiştiğinde para ödenmeyeceğini söyleyen muhalefete çok sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar” demişti. Selçuk Özdağ yıllar önce Türk Telekom’u dolandıran Hariri Ailesi’nin peşine neden düşülmediğini sordu.

ABD’nin Sezgin Baran Korkmaz’ı gözaltına aldırması gibi Türk devletinin de Hariri’nin peşine düşmesi gerektiğini belirten Selçuk Özdağ, “Saray istese tahime başvurur milletin parasını söke söke alırdı” diye konuştu.

İşte Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın Hariri hakkındaki o tweetleri ve olayın geçmişi…

Hariri ve Türk Telekom olayı nedir?

İbrahim Kahveci Karar gazetesindeki köşesinde olayı şu satırlarla özetlemişti:

Türk Telekom özelleştirilmesi tam bir dram hikayesidir. 90’lı yılların ortasında küresel telekom fırtınası esiyordu. GSM şirketlerinin yeni kurulduğu bu yıllarda telekom şirketleri bol sıfırlı milyar dolarlar ediyordu.
İşte o yıllarda Türk Telekom için belirlenen bazı sansasyonel fiyatlar 40-45 milyar dolara kadar çıkmıştı. Ama bir türlü bu özelleştirme gerçekleşmedi.
Sonra o piyasa bitti.
Gözden düşen T. Telekom’a yüzde 55 hisse için 6 milyar 550 milyon dolar teklif eden Hariri Ailesi ihaleyi kazanmış oldu.
İhaleyi kazandı ama ihalede kazandığı hisselerin parası için yine Türk Bankalarından 4 milyar 750 milyon dolar kredi kullandı. Bir bakıma Türkiye’den aldığı şirketin parasını Türkiye’den aldığı kredi ile ödedi.
Ama Türk Bankalarından aldığı kredinin parasını Türk Bankalarına ödemedi (sadece 600 milyon dolar ödendiği söylendi).
***
Türk Telekom 2009 yılında kalan kamu hisselerinin bir kısmını borsada halka açtı. O nedenle bilanço verilerine 2008 ve sonrasında ulaşabiliyoruz.
2008-2015 arasında şirketin elde ettiği net kar toplamı 14 milyar 199 milyon TL.
2008-2015 arasında işte o kardan dağıtılan toplam temettü (kar payı) ise 13 milyar 228 milyon TL.
Evet, nerede ise karın tamamı temettü olarak dağıtılmış.
Size yılları ve dağıtılan karları verelim (Milyon TL)

Dağıtılan temettü yüzde 55 hissedar olarak Oger Telekom kasasına gitti. Sadece 2008-2015 arasında Oger Telekom yüzde 55 hissedar olarak Türk Telekom’dan 7 milyar 275 milyon lira temettü aldı. Bu kar payının o günkü dolar kuru üzerinden değeri de yaklaşık 3,8 milyar dolar ediyor.
Ama burada şu noktayı unutmayalım: Oger Telekom 2006-2008 arasında da temettüleri bu şekilde aldı. İşte o temettüleri de bu hesaba eklemeliyiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri