Ana Sayfa Türkiye Selçuk Özdağ'dan KOVID-19 aşısı üzerinden Türkiye'nin siyasi fotoğrafı: Bugün muteber olanın yarın...

Selçuk Özdağ’dan KOVID-19 aşısı üzerinden Türkiye’nin siyasi fotoğrafı: Bugün muteber olanın yarın mücrim olmayacağının garantisi yok

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, KOVID-19 aşısının Almanya'da yaşayan iki Türk tarafından geliştirilmesinin ardından Türkiye'deki siyasi ve akademik atmosfere ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, KOVID-19 aşısının Almanya’da yaşayan iki Türk tarafından bulunması üzerinden konjonktürel siyasi iklime yönelik çarpıcı analizlerde bulundu.

Kişisel Twitter hesabı üzerinden bir flood (akış) yazan Özdağ, önemli tespitler yaparak Türkiye’deki akademik ve siyasi atmosfere dikkat çekti.

Sözlerine, “Kimsenin kendini güvende hissetmediği bir ülkede hiç bir sorun çözülmez. Şu sıralar en çok pandemiyi konuşuyoruz. İnsanlık bu salgına mağlup oldu, şimdiye kadar alınan hiç bir tedbir yayılmayı durduramadı” diyerek başlayan Selçuk Özdağ, “Şimdi sormak lazım bu insanlar niçin burada değil de Almanya’dalar?” dedi.

İşte Özdağ’ın yaptığı analizden çarpıcı satır başları:

Nobel kazanan Aziz Sancar da yurt dışında yaşayan değerlerimizden. Niye burada değiller, çünkü burada hukuk güvenliği yok, bilimsel araştırmalar için gerekli özgür ortam yok. Siyasi hava her gün yeni düşmanlar üretebiliyor.

Bugün muteber olanın yarın mücrim olmayacağının garantisi yok

Bugün muteber olanın yarın mücrim olmayacağının garantisi yok. Bu dediklerimin teyidi için şu son elli yıla bakmak kafi, kimler düşman ilan edilmedi ki? Ülkücüler, solcular, dindarlar, ulusalcılar şunlar bunlar.

Geriye kimse kaldı mı? Hayır! Bir ülke düşünün ki, neredeyse düşman ilan etmediği toplumsal kategori kalmamış, bu durumda insanlar yarınına nasıl güvenle bakabilir?

-Bu noktaya gelişimizin 1 çok sebebi var. Suçu, insanların eylemlerinde değil, fikirlerinde, düşüncelerinde, mensubiyetlerinde arıyoruz. Düşman ilan edilmek için suç işlemiş olmanıza gerek yok, siyasi iktidarın  istemediği bir düşünceye veya mensubiyete sahip olmak yetiyor.

Sadece bugünün sorunu değil!

Bir ülkeyi ileri götüren, -yetişmiş kadroları,- bir başka ifadeyle nitelikli insan sermayesidir. Bu, sadece bugünün sorunu değil, neredeyse demokrasi tarihimizin tamamının en belirgin rengi.

Siyasi rekabette en çok hain kavramının kullanılması  da  bu gelenekselleşmiş hastalıktan kaynaklanıyor. Her ülkede suç işleyenler vardır. Yargının görevi bunları toplumdan ayıklamaktır.

Modern hukuk sistemleri eyleme dönüşmemiş, soyut fikirlerle ilgilenmez. Şiddet teşvikçiliği olmadığı müddetçe her fikre kendini ifade hürriyeti tanır. AİHM kararları da bu yöndedir. İfade özgürlüğünün olmadığı yerde çözüm de olmaz.

Sorunlarını çözen toplumlar konuşan toplumlardır. Bizde çoğu zaman konuşmak bile büyük bir suçtur. Toplumlar konuşamadıkları zaman çatlar, dağılırlar.

Bilim, bir düşünce ameliyesi ve onu özgürce ifade edebilmenin sonucudur. Yetişmiş kadrolar o özgürlüğü bulamadıkları için buradan kaçıyorlar. Çünkü vur deyince öldürüyoruz. Düşman denilince içine husumet duyduğumuz herkesi koymak için çırpınıp duruyoruz.

Her gün oyunun kurallarını değiştirip, hukuk istikrarını yok ediyoruz

Her gün oyunun kurallarını değiştirip, hukuk istikrarını yok ediyoruz. Böyle, böyle otoriterleşmeye, toplumda çatlaklar oluşturmaya zemin hazırlıyoruz.

Bir Hindistan Başbakanının, “biz doktoralı kadrolarımızla övünüyoruz, onlar sayesinde bu noktaya geldik şeklindeki” sözleri bu gerçeğin ifadesidir.

Satılan fabrikalara, kaybedilen ekonomik değerlere ağlıyoruz. Ama kaybedilen insan sermayemiz hiç aklımıza bile gelmiyor!

Oysa asıl kayıp, bu ülkeye katma değer katacak insan sermayemizi küstürerek, korkutarak, özgürce düşünme ve üretme kanallarını tıkayarak, kaçırmamızdır.

Ülkeler, üreten, keşfeden, icat eden insanlarla büyür. Büyük düşünürler, büyük sanatçılar herkesin herkese düşmanca baktığı, herkesin herkesi susturmaya çalıştığı bir iklimde yetişmez.

Günümüzde geri kalan ülkelerin aynı zamanda -büyük adam- kıtlığı çeken  ülkeler olması boşuna değildir.

Ya demokrat, özgürlükçü, hukukla bağlı bir ülke olacağız, yahut o hain, bu satılmış diyerek enerjimizi birbirimizi yiyerek tüketip, amatör lige düşmüş bir ülke olacağız. Bu siyaset,  büyük ülke siyaseti değildir.

Takip Et

20,356BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Gine açıklarında bir Türk gemisi Nijeryalı korsanlar tarafından kaçırıldı

M/V Mozart isimli Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, 19 kişilik mürettebattan 1 kişi öldürülürken, 15 kişi ise...

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç: İnadına Serok Ahmet diyeceğiz

Tigris Haber'e konuşan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, MHP lideri Bahçeli'nin 'Serok Ahmet' çıkışına tepki gösterdi. Altaç,...

Akşener’den iktidara Selçuk Özdağ tepkisi: Sessiz kalamazlar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi hakkındaki paylaşımları hatırlatarak "Kendilerine yönelen en küçük sözlü saldırıya bile en...

Ipsos’tan çarpıcı araştırma: Dünyada tüketici güveninin en düşük olduğu ülke Türkiye

Ipsos’un yaptığı tüketici güven endeksi araştırması Türkiye’de tüketicilerin yaşadığı güven problemini ortaya koydu. Dünya çapında yapılan son araştırmaya göre dünyada tüketici güveninin...

Editörün Seçtikleri

Masum pazar günü fragmanı izle

Masum pazar günü fragmanı izle. Masum dizisi pazar tanıtım fragmanı yayınlandı. Masum 308. Bölüm fragmanında Kokila hapse girer. Yeni fragmanda Gopi de komadadır. Masum 308....

İşsizlik yüzde 30, enflasyon yüzde 14… İki yeni saray geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe başkanlığının açıkladığı "2021 Yılı Yatırım Programı"na göre, yazlık ve kışlık iki yeni külliye inşa edilecek. Marmaris’teki yazlık külliyeye...

Selçuk Özdağ: MHP teşkilatlarından saldırıyı öven açıklamalar yapılması utanç verici

Cuma günü namaza gitmek üzereyken evinin önünde silahlı sopalı saldırıya uğranan. Yaralı halde hastaneye kaldırılan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, "Kayıtlar incelendiğinde bu...

Gelecek Partisi’nden ‘Bahçeli’ açıklaması: AK Parti’ye kayyım atandığını düşünenler siyasi partileri, siyasetçileri ve gazetecileri tehdit ediyor

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, kişisel Twitter hesabı üzerinden MHP lideri Bahçeli'nin KARAR yazarları Elif Çakır, Yıldıray Oğur ve Taha Akyol'u hedef...

Davutoğlu iki gündür iç içe geçen futbol-siyaset gündemine kafadan daldı! Cumhur ittifakına unutulmaz Mesut Özil çalımı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’a Mesut Özil dokundurmasında bulunmuş bu olay çok konuşulmuştu. İki dışişleri bakanının toplantısında Çavuşoğlu konuyu bir anda...