Selim Temurci’den Soylu’ya Zühtü Arslan yanıtı

İçişleri Bakanı 'nun Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a yönelik sözlerine Selim Temurci'den yanıt geldi

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü Anayasa’ya aykırı bularak, iptaline karar verdi.

İçişleri Bakanı ise ’ı söz konusu hükmün iptaline ilişkin sert sözlerle eleştirdi.

Bakan Soylu, katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada “Sevgili AYM Başkanı, size söylüyorum. Şehit cenazelerindeki bir yaşındaki çocukların gözyaşlarını ben yaşıyorum. Anne ve babalarla biz konuşuyoruz. Canı yanan biziz. Onun için sözlerime alınabilirsiniz, alınmayabilirsiniz ama bunu söylemezsem bu dünyaya karşı da öbür dünyaya karşı da kendimi mesul hissediyorum” sözleriyle seslendi. Soylu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum, madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım, sen var mısın?”

Terörle mücadele bahane edilerek temel hak ve özgürlükler yok sayılamaz

Süleyman Soylu’nun bu sözlerine Genel Başkan Yardımcısı ’den yanıt geldi.

Kişisel Twitter hesabı üzerinden Bakan Soylu’ya seslenen Selim Temurci, şunları söyledi:

“Terör bu ülkede 84 milyonun kırmızı çizgisidir. Terörün her türüyle mücadelede sonuna kadar ülkeyi yönetenlerin yanındayız. Ancak terörle mücadele bahane edilerek temel hak ve özgürlükler asla kısıtlanamaz, yok sayılamaz.”

Gösteri ve yürüyüş hakkını kullanacak herkesi ‘terörist’ parantezi içine yerleştirmek bir akıl tutulmasıdır

“Gösteri ve yürüyüş hakkını kullanacak herkesi ‘terörist’ parantezi içine yerleştirmek bir akıl tutulmasıdır.” diyen Temurci, sözlerine şöyle devam etti: “Bir devlet, güvenliği tesis ederken, vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlarsa toplumsal meşruiyetini kaybeder. Gösteri ve yürüyüş hakkını kullanacak herkesi ‘terörist’ parantezi içine yerleştirmek bir akıl tutulmasıdır. Bu hakkı teslim eden AYM üyelerini düelloya davet ederek adeta tehditkar bir dil kullanmak ve sokakların güvenli olmadığını ifade etmek başarısız bir yönetimin açıkça beyanıdır. Devlet ve iktidar sahipleri hukukla sınırlandırılmazsa o ülkede her karar bir zulüm aracına dönüşür.”

Başarısız bir yönetimin açıkça beyanıdır

Soylu’nun Zühtü Arslan’ı düelloya davet ettiğini belirten Temurci, “Bu hakkı teslim eden AYM üyelerini düelloya davet ederek adeta tehditkar bir dil kullanmak ve sokakların güvenli olmadığını ifade etmek başarısız bir yönetimin açıkça beyanıdır. Devlet ve iktidar sahipleri hukukla sınırlandırılmazsa o ülkede her karar bir zulüm aracına dönüşür. Bağımsız ve tarafsız yargının birinci vazifesi; hukuka aykırı her türlü eylem ve işleme karşı bireylerin hak ve özgürlüklerini korumaktır. AYM’nin kararına karşı gösterilen bu ölçüsüz tepki her şeyden önce anayasal bir suçtur.” sözleriyle iktidarın tutumunu eleştirdi.


Takip Et

20,536BeğenenlerBeğen
17,601TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Gelecek Partili Şahin: Berat Albayrak milletin aklıyla dalga geçiyor

Yeni bir araç sahibi olmanın bile vatandaşların büyük çoğunluğu için bir “hayale” dönüştüğü 2020 Türkiye’sinde, Hazine ve Maliye Bakanı , bugün kameralar karşısındaydı.

Ekonomi yönetimine hashtagli tepki: #BıktıkYalanlarınızdan

Vatandaşın alım gücünün her geçen gün azaldığı, işsizlik oranlarının arttığı, Dolar’ın 8 liraya dayandığı, Euro’nun 9 lirayı aştığı mevcut ekonomik ortamda, hükümet cephesinden peş...

AK Parti 2023’te bile işsizliği çözemeyecek! İşte Berat Albayrak’ın programındaki o açık

Hazine Bakanı Berat Albayrak bugün 3 yıllık kalkınma programını açıkladı. Albayrak’ın açıkladığı paketinin yumuşak karnını yine işsizlik oluşturuyor.  Habertürk...

Gelecek Partisi, son 4 yılın döviz kuru ve dolar bazında asgari ücret rakamlarını paylaştı

, 2016 yılında Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı bırakmasının ardından kurunun seyrini ve dolar bazında asgari ücretin geldiği seviyeyi içeren bir infografik...

Editörün Seçtikleri

Bakan Murat Kurum’dan kimsenin aklına gelmeyen tavsiye: Riskli binalarda oturmayın!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da meydana gelen 4,2 şiddetinde depremin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "Önümüzdeki 5...

Erdoğan’ın açılışını yaptığı “yeni” fabrikalar arasında 45 yıllık olan da var, konkordato ilan eden de…

Erdoğan, önceki gün ‘dev açılış’ adlı altında Antep’te 300 fabrikanın toplu açılışını gerçekleştirdi. Açılışta yaptığı konuşmada 15 milyarlık yatırımla hizmete giren fabrikalarda,...

İbrahim Kahveci’den TOBB Başkanı’nın sözlerine tepki: Siyasete yaranma adına ülke böyle batıyor

Yeni bir araç sahibi olmanın bile vatandaşların büyük çoğunluğu için bir “hayale” dönüştüğü 2020 Türkiye’sinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün kameralar karşısındaydı.

Gelecek Partisi Adıyaman İl Kongresi, yarın Davutoğlu’nun katılımıyla yapılacak

Şu ana dek 32 il kongresini tamamlayan Gelecek Partisi, olası bir erken seçime kendi imkanlarıyla girmek için kongre sürecine hız verdi.

Trafik cezası yiyen MHP’li eski vekilden polislere: FETÖ’cülerle çok uğraştık, hala sızıntılarıyla uğraşıyoruz

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaya geçidinde kurduğu uygulama noktasında yaya geçidinde bekleyenlere yol vermeyen bir otomobili durdurarak cezai işlem uyguladı.