Ana SayfaTürkiyeSema Silkin Ün, Aşık Mahzuni Şerif'i andı: Görevini kötüye kullanan devlet yetkililerinin,...

Sema Silkin Ün, Aşık Mahzuni Şerif’i andı: Görevini kötüye kullanan devlet yetkililerinin, sömürgeci güçlerin de cesurca yerildiği şiirleriyle duygu dünyamıza dokunabilmiştir!

17 Mayıs 2002’de hayatını kaybeden ünlü halk ozanımız Aşık Mahzuni Şerif, vefatının 18. yılında Gelecek Partisi tarafından unutulmazken, genel başkan yardımcısı Sema Silkin Ün de bir açıklama yaparak sanatçıyı andı.

Gelecek Partisi’nin Kültür ve Sanat Politiklarından sorumlu genel başkan yardımcısı Ün, “Mahsuni Şerif sözleri belki de asırlara ulaşacak aşık edebiyatımızın en değerli temsilcilerinden.” ifadelerini kullanırken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Miras bıraktığı 550 kadar şiirinde aşk, inanç, sosyal ve siyasal ideolojileri en hissedilir haliyle görüyoruz. Ama bir farkla. İdeolojilerin insanları parçalara ayırdığı zamanlarda dahi aksi görüşteki şairlere en samimi duygularla en kardeşani hislerle övgüler sunabilmiştir. Bunun bize bir şeyler söylemesi gerekir.”

Sevilmesinin en önemli nedeni tüm halk kesimlerinin dertleriyle hemdert oluşu

Sema Silkin Ün, ayrıca şunları ekledi: Kendisinin geniş kitleler tarafından sevilmesinin en önemli nedeni tüm halk kesimlerinin dertleriyle hemdert oluşunu şiirlerine yansıtmasındandır. Çalışan bütün kesimlerin, köylülerin, işçilerin, kimsesizlerin, gurbetçilerin, hastaların, yoksulların hakkıyla anıldığı
merhametsizliklerin, acımasız zenginlerin, görevini kötüye kullanan devlet yetkililerinin, sömürgeci güçlerin de cesurca yerildiği şiirleriyle duygu dünyamıza dokunabilmiştir.

Aşık Mahzuni Şerif kimdir?

Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde doğdu. Berçenek’te ilkokul olmadığı için Elbistan’ın Alembey Köyü’nde, Lütfü Efendi Medresesinde Kur’an eğitimi aldı. Ancak, 1956 yılında kendi köyüne ilkokul gelmesiyle birlikte birlikte buradan mezun oldu.

Bağlamaya amcası Aşık Fezai (Behlül Baba) sayesinde merak salan Şerif, 1955 yılında, sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1959’da okulu bitirerek ordonat tekniker sınıfına ayrılarak Ankara Ordonat Tekniker Okulu’nda eğitim almaya başladı. Burada okurken yapılan bir arama sonucu çantasında Alevi-Bektaşi ozanlarının şiirleri ve Marksizm ile ilgili kitaplar çıkmasıyla okuldan kaçtı ve bir daha geri dönmedi. 1961’da Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti fakat maddi zorluklardan ötürü eğitimini yarıda bıraktı.

Mahzuni Şerif özellikle 60’lı yıllarda yükselişe geçti. Ankara’da, Fikret Otyam, Feyzullah Çınar, Nesimi Çimen, Aşık Daimi, Kul Ahmet gibi ozanla bir araya gelmeye başladı. Otyam’la ilişkileri baba oğul gibiydi.Bu dönemden sonra Mahzuni Şerif hakkında soruşturmalar başlatıldı. Kısa aralıklarla birkaç kez hapiste yattı. Mahzuni Şerif, en sert eserlerini 70’li yıllarda yazdı. Aşıklığını şarkı yazarlığına da dönüştürmüş, dönemin en sevilen ozanı olmuştu.

Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 17 Mayıs 2002 tarihinde Almanya Köln’de vefat etti. Vefat ettiğinde, Devlet Güvenlik Mahkemesi’ndeki davası henüz sonuçlanmamıştı. Vasiyeti üzerine Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesine gömüldü. Aşık Mahzuni’nin 453 plağı, 58 kasedi ve yayımlanmış 8 kitabı bulunuyor. Ayrıca TRT tarafından hakkında çekilmiş 2 belgeseli var.

Aşık Mahzuni Şerif, 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Aşık Mahzuni’nin türküleri pek çok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri