Ana SayfaTürkiyeSema Silkin Ün: Kendi sanatçına sahip çıkmazsan kültürel iktidar olamazsın

Sema Silkin Ün: Kendi sanatçına sahip çıkmazsan kültürel iktidar olamazsın

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, KARAR TV'de konuk olduğu "Sema Alkan'la 40 Dakika" programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu

KARAR TV’de konuk olduğu Sema Alkan’la 40 Dakika programında konuşan Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Sema Silkin Ün, pandemi döneminde iktidarın sanatçılara gerekli desteği sağlamadığını belirterek “Salgın sürecinde sanatçılar aylarca iktidara destek çağrısı yaptı, insanlar aç kaldı. Rutin destekleri pandemi desteği gibi sundular. İktidarın gerçekten bir kültürel iktidar olma derdi vardıysa salgın sürecini değerlendirebilirdi” dedi.

Kültürel iktidar olma fırsatı kaçırıldı

“Sen kendi sanatçına bile sahip çıkamazsan, kültürel iktidar olamazsın” diyen Ün, şöyle konuştu:

“Devlet bu meselelerde icracı değildir, sanatçıya gerekli desteği sağlamakla görevlidir. En önemli işi ise özgürlüğünü sağlamaktır. Kültürel iktidar meselesini maalesef mahalleler ayrımı üzerinden tartışıyoruz ve sıkıntılı. İktidar bu konuda da kendi içinde bütün siyaseti dizayn ederken uyguladığı yandaşlık kriterini uyguluyor. Kendi mahallesindeki yazarı çizeriyle arasında da mesafe var. Sanat eleştiriden doğar halbuki. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli edebiyatçılardan Sezai Karakoç mesela hangi mahallenin insanı? 50 yıllık Diriliş Yayınevi kapandı, otel oldu bu ülkede.”

6 ay aç kaldı insanlar

Salgınla birlikte sanatçıların yaşadığı sıkıntılara da değinen Ün, şunları söyledi: “Salgın sürecinde Gelecek Partisi olarak birçok açıklama yaptık, sanatçıların vergi SGK gibi borçlarını silmelerini istedik. Çünkü sanatçılar hiçbir kazanç elde edemediler, 6 ay aç kaldı insanlar. Aylar sonra rutin destekleri pandemi desteği gibi sundular. Salgın sürecini bir fırsata çevirebilirdi iktidar. Bütün sanatçılar, meslek birlikleri salgının başından beri iktidara çağrı yapıyor ama siz kör ve sağırsınız… Eğer iktidarın gerçekten bir kültürel iktidar olma derdi vardıysa salgın sürecini değerlendirebilirdi ve sanatçısıyla barışabilirdi.”

1,5 milyon terörist ile nasıl yaşıyoruz bilmiyoruz

KHK’lıların yaşadığı sıkıntılara da değinen Ün, “1.5 milyon vatandaşına “terörist” diyen bir devlet ile karşı karşıyayız. 1.5 milyon “terörist” ile nasıl yaşıyoruz bilmiyoruz. Beraat etmiş ve görevlerine iadesini bekleyen binlerce vatandaş var. Beraat almış KHK’lıların göreve iadesiyle ilgili somut bir vaat de yok bu eylem planında. Bugüne kadar ortaya konulan eylem planları bir karşılık bulmadı. Umut tacirliği yapılıyor. İktidar elini yargının üzerinden çekecek mi? Yürütme yargının üzerinden elini çekecekse zaten kanunlar uygulanır ama en başta siyasetin elini yargıdan çekmesi gerek.

Pazarda yaşanan ile TÜİK’ten çıkan enflasyon rakamları arasında çok büyük fark var

İktidara ekonomik gidişata ilişkin eleştiriler de yönelten Gelecek Partili Ün, şöyle devam etti:

Büyüme rakamı açıklandı ve Türkiye’nin Çin ile birlikte en çok büyüyen ülke olduğunu açıkladılar. İktidar vatandaşı kandırmaktan vazgeçmeli. Büyüme piyasaya dağıtılan kredilerden geliyor ama bununla nelerin feda edildiğini görüyoruz. Pazarda yaşanan ile TÜİK’ten çıkan enflasyon rakamları arasında çok büyük fark var. Ekonomide şeffaf olmadığınızda, denetime açık olmadığınızda oradan memleketin hayrına bir şey çıkmaz. Hukuki teminat yoksa yatırımcılar ülkenize gelmez.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri