Ana SayfaTürkiyeSema Silkin Ün'den Galata Kulesi'nin devrine ilişkin değerlendirme: Bir çeşit işgal girişimidir!

Sema Silkin Ün’den Galata Kulesi’nin devrine ilişkin değerlendirme: Bir çeşit işgal girişimidir!

Galata Kulesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesine toplumun tüm kesimlerinden tepkiler sürüyor.

Bugün, Karar Gazetesi’nin haberinde şu ifadeler yer aldı: “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yazdığı açık mektubun ardından mülkiyeti 165 yıldır belediyede olan Galata Kulesi’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce (VGM) ‘vakıf kültür varlığı’ olduğu gerekçesiyle İBB’den alınıp, ‘Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tasarrufuna verilmesi üzerine başlayan tartışmalar sürüyor. Tartışmaların merkezinde ise bugüne kadar adını bile duymadığımız bir ‘Kule-i Zemin Vakfı’ meselesi var.”

Karar Gazetesi Kültür – Sanat sayfası editörü Saliha Sultan ise konuya ilişkin  Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile görüşmüş, Ahunbay ise Galata Kulesi’nin geçmişinde bir vakıf ilişkisi olmadığının altını çizmiş, fakat Necdet Sakaoğlu’nun konuyu daha iyi bileceğini hatırlatmıştı. Bunun üzerine Saliha Sultan da tarihçi Necdet Sakaoğlu’na ulaşarak konuyu danıştı.

Sakaoğlu, Saliha Sultan’a verdiği mülakatta, kaynakları da referans göstererek Galata Kulesi’nin belediyeye tapulandığını ortaya koydu.

Tarihçi Necdet Sakaoğlu’nun Karar Gazetesi’ne verdiği mülakata şuradan ulaşılabilir

https://www.karar.com/tarih-galata-kulesi-vakif-mali-degil-diyor-1563891

Bir çeşit işgal girişimidir

Gelecek Partisi’nin Kültür ve Sanat Politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Sema Silkin Ün de kişisel Twitter hesabından konuya ele alarak şu ifadeleri kullandı: “Galata Kulesi’nin 165 yıl sonra Kule-i Zemin vakfına ait olduğu gerekçesi ile VGM’ne devrne ilişkn duayen tarihçilerimizn açıklamalrı. Tarihi kayıtlarda karşılığı olmayan bu devir işlemine bakanlık kayıtlardan bir belge sunamazsa bu sakil bir el koyma,bir çeşit”işgal”girişimidir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri