Ana SayfaTürkiyeSema Silkin'den Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanmasına tepki: Yasaklanacak bir tiyatro varsa o...

Sema Silkin’den Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanmasına tepki: Yasaklanacak bir tiyatro varsa o da iktidarın büyük, küçük ve buçuk ortağının oynadıkları sözde tiyatrodur

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, Kürtçe tiyatro oyununun Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına sert tepki gösterdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrosu bünyesinde sahnelenmek istenen Kürtçe tiyatro “BÊRÛ” (Yüzsüz) gösterime saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Gelecek Partisi’nin Kültür ve Sanat Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin, konuya ilişkin Independent Türkçe’ye konuştu.

Silkin, “Yazık ki iktidarın yasakçı uygulamalarından nasibini doğası özgürlük olan sanat hayatımız da aldı” diyerek yasağa tepki gösteren Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Sema Silkin Ün, “Kürtçenin önündeki engelleri kaldıran, TRT Kürdi’yi kuran özgürlükçü iradenin yerini tam aksi uygulamaların alması iktidarın kendini tüketmesi anlamına gelir” dedi.

Türkiye’nin önünü açan muhafazakar siyaseti rehin alan otoriter ulusalcı siyasetin Türkiye’yi boğduğunu savunan Ün, bundan kültür ve sanat dünyasının da nasibini aldığını ileri sürdü.

“Bir tiyatro oyununun Türkçesi kamu düzenini bozmuyorsa Kürtçesi nasıl bozabilir?” diyen Ün, şunları söyledi:

Kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle yasaklanacak bir tiyatro varsa o da iktidarın büyük, küçük ve buçuk ortağının birlikte oynadıkları bu sözde vatanseverlik tiyatrosudur. Terör örgütü elebaşını, kırmızı bültenle aranan kardeşini devlet televizyonu ekranlarında konuşturanların Kürtçe tiyatroyu yasaklayan skandal kararı ile altına imza attıkları şey kamu düzenini sağlamak, birlik ve beraberliği tesis etmek değil bilakis bu değerlerin altına dinamit koymaktır.

Valiliğin iddia ettiği gibi bir PKK propagandası söz konusuysa herkes gibi kendilerinin de karşısında duracaklarını belirten Ün, valiliğin kamuoyunu tatmin edecek şeffaflıkta bir açıklama yapmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri