Ana SayfaTürkiyeSerap Yazıcı: İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz

Serap Yazıcı: İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz

Mimar Başak Cengiz’in sokak ortasında samuray kılıcıyla öldürülmesi bir kez daha gösterdi ki Türk yasaları kadınları yeterince koruyamıyor. Onların dövülmelerini, itilip kakılmalarını, öldürülmelerini engelleyemiyor. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, kadınları hedef alan şiddetle mücadele için “İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz” diyerek dikkatleri çekti.

Kadını hedef alan aile içi şiddetin önlenmesi için Türkiye’nin de dahil olduğu İstanbul Sözleşmesi, AK Parti tarafından hükümsüz bırakıldı. Hem de 11 Mayıs 2001 tarihinde sözleşmeyi imzalayan ilk ülkenin Türkiye olmasına rağmen.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, sokak ortasında vahşice katledilen Başak Cengiz’in ölümünü hatırlatarak “Adalet ne zaman gelecek” diye sordu.
Ünlü anayasa hukuku uzmanı Serap Yazıcı, “İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz” sözleriyle de büyük dikkat çekti.

İşte Serap Yazıcı’nın o mesajı.

Kadınların sokakta güven içinde yürümelerini engelleyen bu saldırganları kınıyorum. Adalet ne zaman tecelli edecek? Kadınlar ne zaman yaşama haklarını koruyabilecek? #basakcengiz İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz!

Türkiye’nin 14 Mart 2012 tarihinde mecliste onaylanarak anayasada kanun değerinde bir hukuk normuna dönüşen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kamuoyunda büyük rahatsızlık yaratmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri