Ana SayfaTürkiyeSerap Yazıcı: Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun tahliye edilmemesi Anayasa'nın 2. maddesinin açık ihlalidir

Serap Yazıcı: Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmemesi Anayasa’nın 2. maddesinin açık ihlalidir

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen günlerdir tahliye edilmeyen Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki görüşünü paylaşan Prof. Serap Yazıcı, Gergerlioğlu'nun tahliye edilmemesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen günlerdir tahliye edilmeyen Ömer Faruk Gergerlioğlu’na hem toplum hem de siyaset partiler sahip çıkmaya devam ediyor. Ünlü anayasa profesörü, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, “Anayasa Mahkemesi’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Başvurusu Üzerine Verdiği İhlâl Kararı Ne Anlama Geliyor?” Sözleriyle bir görüş paylaştı.

Bilindi gibi Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun “siyasi faaliyette bulunma” ve “ifade özgürlüğü” hakkının ihlal edildiğine dair karar oybirliğiyle alındı.

Anayasa Mahkemesi aynı zamanda hak ihlalinin ortadan kaldırılması için yerel mahkemeden Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesinin istenmesine de karar verdi.

Ancak günler geçmesine rağmen Gergerlioğlu tahliye edilmedi. Konu hakkında açıklamada bulunan Prof. Serap Yazıcı, Anayasa’nın 153. Maddesine atıfta bulundu. O maddeye göre “Anayasa Mahkemesi’nin kararları kesindir. Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete’de hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.”

“Öyleyse Yüksek Mahkemenin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusu üzerine verdiği hak ihlali kararı da kesindir, devletin bütün makamlarını bağlamaktadır” diyen Serap Yazıcı, “Şu halde açık olan gerçeği bir kez daha ilan edelim. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmemesi, Anayasamızın 2. Maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin, 11. Maddesinde yer alan Anayasanın üstünlüğü ilkesinin açık bir ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi (AYM), 17 Mart’ta milletvekilliği düşürülen eski HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiğine” hükmetti. Karar, Gergerlioğlu’na milletvekilliğine dönüş yolunu açtı.

Meclis kaynakları, gerekçeli kararın açıklanmasının ardından yerel mahkemenin de bu karara uyması halinde, Gergerlioğlu’nun milletvekili olarak TBMM’ye dönebileceği görüşünde.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı gerekçe gösterilerek düşürülmüştü.

Serap Yazıcı’nın Gergerlioğlu olayı hakkındaki görüşleri

Anayasa Mahkemesi’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Başvurusu Üzerine Verdiği İhlâl Kararı Ne Anlama Geliyor?

Anayasanın 153. maddesi “Anayasa Mahkemesinin kararları kesindir. (…) Anayasa Mahkemesi kararları Resmî Gazetede hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar.” hükmüne yer vermektedir.

Öyleyse Yüksek Mahkemenin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusu üzerine verdiği hak ihlâli kararı da kesindir; devletin bütün organ ve makamlarını bağlamaktadır.

Acaba AYM, kesin olan ve tüm organ ve makamları bağlayan bu kararına bir kez daha bağlayıcılık kazandırmak için tıpkı Enis Berberoğlu kararında yaptığı gibi kararlarının bağlayıcılığını tüm âleme duyuran bir açıklama mı yapmalıdır?

Hatırlanacağı gibi Enis Berberoğlu’nun başvurusu üzerine AYM defalarca ihlâl kararı verdiği halde bu kararlara uyulmaması üzerine Mahkeme Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan şu açıklamayı yapmaya mecbur kalmıştı:

“Anayasa ve kanun, bireysel başvuruları inceleme yetkisini Anayasa Mahkemesine verdiğinden burada ihlalin nasıl giderileceğini de belirleme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Kanunun açık hükmü ihlal tespit ettiğinde Anayasa Mahkemesinin ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere de hükmetmesini gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla bu bir tercih meselesi, takdir meselesi olmayıp, kanundan ve bireysel başvurunun doğasından kaynaklanan bir zorunluluktur.

Öte yandan Anayasanın ve kanunun açık hükümleri karşısında idari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Bu mutlak yükümlülük esasen Anayasanın öngördüğü hukuk düzeninin ve hukuk devleti olmanın bir gereğidir.

Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu, anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da bir güvencesidir. Bireysel başvuru kurumunun etkili olabilmesi, verilen ihlal kararlarının gecikmeksizin yerine getirilmesine bağlıdır. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması anayasayı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir. Anayasanın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun, hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkanı kalmayacaktır.”

Şu halde açık olan gerçeği bir kez daha ilan edelim. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmemesi, Anayasamızın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin, 11. maddesinde yer alan anayasanın üstünlüğü ilkesinin açık bir ihlâlidir. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri