Ana SayfaTürkiyeSerhat Albayrak'ın Sabah gazetesi bile çoklu baroya karşı: AK Parti ne yaptığını...

Serhat Albayrak’ın Sabah gazetesi bile çoklu baroya karşı: AK Parti ne yaptığını bilmiyor

Sabah yazarı Mehmet Barlas, Çoklu Baro sisteminin olumsuz sonuçlar çıkaracağını ve bu durumun farklı olgulara sebep olacağını anlatan bir yazı kaleme aldı.

Barlas, “Baroları parçalamak daha büyük sorunlara sebep olabilir” başlıklı yazısında yabancılaşma olgusunun farklı meslekleri kendi varlıklarından kopararak farklı düşüncelere yönlendirdiğini vurguladı. Barlas, her türlü meslek odasının siyasi muhalefet olarak davranmasının altında baroların payının olduğunu söyledi.

Ak Parti hükümetinin tam anlamıyla ne yaptığını bilmediğini dile getiren Barlas, “ Çoklu Baro” sisteminin TBMM’ye getirildiğini ancak bu sistemin baroyu parçalayacağını ve olumsuz sonuçlar doğuracağını belirtti. Barlas’a göre bu sistem karmaşık ve problemli bir alan yaratabilir.

Sabah Yazarı Mehmet Barlas’ın yazısının bör bölümü şöyle…

Baroları parçalamak daha büyük sorunlara sebep olabilir

Yabancılaşmak denilen olgu özellikle meslek kuruluşlarını varlık sebeplerinden kopartıp ideolojik dalgalı denizlere yönlendiriyor. Her çeşit meslek odasının kendisini siyasi muhalefet zannetmesi sürecinin son halkasında barolar var.

Çoklu baro

AK Parti iktidarı da ne yapacağını tam bilememenin rüzgarında şimdi “Çoklu Baro” modelini TBMM’ye getiriyor. Buna göre her 2000 avukat bir baro kurabilecek. Ankara, İstanbul, İzmir gibi çok avukatlı baroları parçalamayı amaçlayan bir girişim bu…

Çözüm farklı

Oysa işin derinliğine indiğinizde mesela İstanbul Barosu’nun seçilmiş başkanı, İstanbul’daki 40 bin avukatı temsil etmiyor ki… Sonuçta bu başkan adil olmayan çoğunluk sistemi ile 8000 oy alarak seçilmiş. Yani baroyu parçalamak yerine mesela baro seçimine nispi temsil getirilse, farklı bir tablo çıkabilir.

Olumsuz sonuçlar

Tabii bir de baroyu parçalamanın doğuracağı sonuçlar var. Örneğin FETÖ’cü baro, PKK’lı baro, Amerikan güdümlü baro, CHP’li baro, AK Partili baro gibi olgular çıkabilir ortaya ve bu durum hem avukatlık mesleğini hem de yargıçları zorlar.

Tartışılmalı

Kısacası mesleğin gereklerini yapmak yerine kendilerini ideolojik konumlandırarak hem toplumlarına hem de varlık sebeplerine yabancılaştıran kuruluşlara bir örnek olan baro yüzünden sistem daha karmaşık ve daha da çok problemli bir duruma itilebilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri