Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: 128 milyar doları neden sattınız? Çin'de bile asgari ücret daha...

Serkan Özcan: 128 milyar doları neden sattınız? Çin’de bile asgari ücret daha yüksek

Gelecek Partisi sözcüsü Serkan Özcan hükümete “Madem rekabetçi kur iyiydi 128 milyar doları niye sattınız” diye sordu.

TELE 1’de Gün Ortası programında konuşan Gelecek Partisi sözcüsü Serkan Özcan, asgari ücretin son bir yılda 100 dolar değer kaybettiğini belirtti.

TELE 1’de Betül Begümhan Aydoğan’ın konuğu olan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Serkan Özcan, iktidarın ekonomi politikalarına sert eleştiriler yöneltti.

Asgari ücret Çin de bile daha iyi

Ayda iki yüz saat çalışan bir asgari ücretlinin saatlik ücretinin 1,5 doların altına indiğine dikkat çeken Gelecek Partisi Sözcüsü, 1 milyar 400 milyon nüfusu olan Çin’de bile asgari ücretin daha yüksek olduğunu belirtti.

Özcan, dolardaki değer kaybının sabit gelirlinin fakirleşmesi anlamına geldiğini söyleyerek, kurun yükselmesi nedeniyle ihracatın bir miktar arttığını, fakat ithalatta da rekorlar kırdığına işaret ederek “Tüketimimizin önemli bir kısmını dışarıdan ithal eden bir ülkeyiz. Türkiye bir üretim ekonomisi olmaktan çıkmış bir ekonomidir. O yüzden dışarıdan malı alırken eğer paranız değer kaybetmişse, her aldığınızda bir öncekinden daha pahalıya alıyorsunuz. Bir yandan yoksullaşma, bir yandan da artan hayat pahalılığı… Düşünsenize; hem geliriniz reel olarak her gün azalıyor hem de aynı miktarda bir hayat pahalılığı artışı var ve bu sizin satın alma gücünüzü olması gerekenden daha fazla etkiliyor” diye konuştu.

Serkan Özcan: 128 milyar yakıldı ama kur tutulamadı

Dünyanın hiçbir ülkesinde kuru zayıflatarak, kendi paranızı zayıflatarak sürdürülebilir bir biçimde artıramazsınız. İhracat, mal çeşitlendirilmesiyle olur. Teknolojiyle olur, bilgiyle olur, bilimle olur. Katma değerle olur. Eğitimi geliştirmekle olur. Üstünlüğünüz olan malları üreterek dünyayla rekabet edebilirsiniz. Eğer kurunuzu zayıflatarak ihracatı sürdürülebilir bir biçimde artırmak mümkün olsaydı dünyada hiç kimse teknolojiye, katma değere, eğitime yatırım yapmazdı. Bu koskoca bir safsatadır. Türkiye, 128 milyar dolar rezervini kuru tutabilmek için yakmıştır. 128 milyar dolar yakıldığı halde kur tutulamamıştır ve kur patlamıştır. Patladıktan sonra hükümet, bir savunma mekanizması olarak ‘Aslında rekabetçi kur iyidir, bu da ihracatı destekler’ gibi argümanlara sarılmaktadır. Bu koskocaman bir yalandır ve safsatadır. Madem rekabetçi kur iyiydi 128 milyar doları niye sattı kuru tutmak için.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri