Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan Berat Albayrak’a tepki gösterdi: Bu toplum bu ciddiyetsizliği hak edecek...

Serkan Özcan Berat Albayrak’a tepki gösterdi: Bu toplum bu ciddiyetsizliği hak edecek ne yaptı?

Gelecek Partili Ekonomist Serkan Özcan, Bakan Albayrak’ın CNN Türk’de sarf ettiği ve kamuoyunu şaşırtan “Dolar” yorumuna tepki gösterdi.

Ekonomist Serkan Özcan Berat Albayrak’ın Ahmet Hakan’ın programında sarf ettiği “Dolar” yorumlarına tepki gösterdi.

TELE 1 ekranlarında İsmail Dükel’in konuğu olan Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Ahmet Hakan’ın konuğu olduğu programda sarf ettiği skandal sözleri eleştiren Özcan, “Dönüp bu millete yüzüne bakıp dalga geçer gibi ‘dolarla mı maaş alıyorsunuz?’ deyip, gülmenin, çokomel, eti puf’tan falan bahsetmeyi hak edecek, bu ciddiyetsizliği hak edecek ne yaptı bu toplum?” ifadelerini kullandı.

Özcan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

-Madem dolar o kadar önemli değildi, madem kur, inen çıkan, serbest piyasada belirlenebilen bir şeydi, madem rekabetçi kur iyiydi, ülkenin 95 milyar dolarını 2 sene içinde neden sattınız?

-Dönüp bu millete yüzüne bakıp dalga geçer gibi ‘dolarla mı maaş alıyorsunuz?’ deyip, gülmenin, çokomel, eti puf’tan falan bahsetmeyi hak edecek, bu ciddiyetsizliği hak edecek ne yaptı bu toplum?

-İnsanlar artık bankadaki, sistemdeki mevduatlarıyla ilgili kuşku duydukları için daha fazla artan oranda o paraları fiziksel olarak çekmek istiyorlar.

-Demokrasilerde sistemin çalışabilmesi için en önemli unsurlar şeffaflık ve hesap verebilirlik. Siz 95 milyar dolar rezerv satıp, sonra da ‘rekabetçi kur’ iyidir derseniz bu ülkede uyguladığınız politikalar açısından bir itibarınız kalır mı?

-Kamunun döviz borcu 115 milyar dolar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bilançosundaki dövüz pozisyon açığı 40 milyar dolar. O büyük projeler diye tanıttıkları KÖİ projeleri için…

-Hazinenin yabancı para taahhütü 145 milyar dolar. kamu bankalarının yabancı para açığı 12 milyar dolar. Bunları alt alta koyunca zaman 400 milyar dolar. Kur, 7,20’den 7,30’a çıktığında milletin sırtına 40 milyar TL yük biniyor. Daha nasıl dolarla işimiz olabilir?

-Dolar artınca ekmeğin fiyatı artıyor, sen buğday ithal eden bir ülkesin. Nasıl dolarla işimiz yok?

-Sayın Bakan, ‘Kur’a takılmayın’ diyor ya, kendisinin kur takıntısından daha fazla kur takıntısı olan bir insan yoktur. Eğer öyle olmasaydı iki senede Merkez Bankası rezervlerini satıp, kuru bir yerde tutabilir miydi?

-Akıl dışı politikalarla dışarıda Türk Lirası’nın arzını kuruttun. TL artık uluslararası piyasalarda ticareti yapılabilen bir para olmaktan çıktı. TL’nin konvörtibilitesine zarar verdin.

-Serbest piyasa kurallarına zarar verdin. Türkiye’yi kontrollü kambiyoloji uygulayan bir ülkeye çevirdin. Ona rağmen başaramadın ama çıkıyorsun ‘aslında rekabetçi kur da fena değil’ diyorsun. Madem rekabetçi kur fena değil bütün bunları niye yaptın iki sene içinde?

-Bakanın açıklamasında bir bölüm var; “Dolarla kimin işi olur,Mercedes’e,BMW’ye binen adamın işi olur. Yurt dışına tatile gidenin işi olur” diyor. Çünkü bu ülkenin insanına iyi arabaları, yurt dışına tatile gitmeyi layık görmüyor. 70’lerin, 80’lerin hayalini kuruyor.

-Bakan, yine böyle bir programda Çin örneği vermişti. Bunların kafasındaki model Çin modeli. İçine kapanmış, herkesin fakir fukara olduğu, kendilerine yakın elit bir kesimin rahat ve mutlu yaşadığı bir dünya hayalindeler.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri