Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: Bu ekonomi yönetimiyle bu kadar sert ve kötü bir krizle...

Serkan Özcan: Bu ekonomi yönetimiyle bu kadar sert ve kötü bir krizle karşı karşıya kalmış olmak Türkiye’nin başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesiydi. Maalesef bu oldu

Gelecek Partisi ekonomi kurmayları Serkan Özcan ve Kerim Rota, gazeteci Gökhan Özbek’in YouTube kanalındaki 23 derece programına konuk oldu.

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, “Merkez Bankası, 55 Milyar TL düzeyinde net iç varlık artışı yaptı, yani para bastı.” derken, “Bilip bilmediğinden emin olmadığımız bilse bile ne kadar iyi yönetebileceğini algılayamadığımız bir ekonomi yönetimi tarafından bu kadar sert ve kötü bir krizle karşı karşıya kalmış olmak Türkiye’nin başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesiydi maalesef, bu oldu.” şeklinde konuştu.

Kimsenin IMF’yi hükümetin gündemine soktuğu yok. Bu ülkenin gündemine IMF’yi sokan hükümetin ta kendisidir!

Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün, Türkiye’de IMF’ye ilişkin oluşmuş gündem boşu boşuna oluşmuş bir gündem değildir. Gerekçesiz oluşmuş bir gündem değildir. Gerekçesi çok basittir: Çeşitli vesilelerle örneğini verdiğimiz bozuk kurumsallaşmanın, kötü yönetimin, bilgisizliğin, bilgiden ve akıldan, rasyonaliteden uzak bir yönetim tarzının Türkiye’de yarattığı bazı sonuçlar oldu. Türkiye’de ne ulusal ne uluslararası yatırımcının Türkiye ekonomisine, Türkiye’deki ekonominin yönetimine güveni kalmadı. Bugün, Türkiye’de IMF’nin konuşuluyor olmasının ana sebebi halihazırda hükümetin uygulamakta olduğu politikalara ulusal ve uluslararası yatırımcıların güveninin tükenmiş olmasıdır.

Geçtiğimiz sene, bundan önceki senelerin çok daha üzerinde bir bütçe açığı verdi Türkiye. 20 – 25 Milyar TL açıklardan 98 Milyar TL’ye ulaşan bir açığa gitti Türkiye. Bu 98 Milyar TL’lik açık; 40 Milyar TL’lik Merkez Bankası ihtiyat akçesinin kullanılmış olmasına rağmen, tek sefere mahsus bedelli askerlik parasının kullanılmış olmasına rağmen, vergi barışının kullanılmış olmasına rağmen, imar barışının kullanılmış olmasına rağmen 98 Milyar TL düzeyinde. Normal şartlarda 170 Milyar TL düzeyinde bir açık verecekti 2019 yılında. Bu nedenle IMF’yi konuşuyor yatırımcılar. Bu ülkede IMF’nin konuşulmasının sebebi sizin güven yaratmayan politikalarınız, sizin kamu yönetiminiz, sizin bütçe yönetiminiz, sizin rezerv yönetiminiz, sizin bütün evrensel normlara ve standartlara aykırı olarak faiz düştüğünde enflasyonun düşeceğini zanneden ve dünyada da hiçbir karşılığı olmayan fikirleriniz yüzünden IMF konuşuluyor.”

Kerim Rota: Merkez Bankası, şubat sonu itibariyle 52 milyar dolar civarında bir döviz rezervini satmış durumda

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları kurulu üyesi Kerim Rota, Merkez Bankası’nın sahip olduğu rezervleri artırması gerekirken elindeki rezervleri de tükettiğine dikkat çekerek, Merkez Bankası’nın net rezervlerini eksiye döndürdüğünü vurguladı. Rota, “Merkez Bankası, şubat sonu itibariyle 52 milyar dolar civarında bir döviz rezervini piyasayla hiçbir iletişim kurmadan, hiçbir şeffaflık göstermeden tamamen kamu bankaları üzerinden piyasalara müdahale etmek için satmış durumda.” ifadelerini kullandı. Gelecek Partili Kerim Rota, “Bu rakamların Nisan ayı itibariyle 70 milyar doların da üstüne çıktığını tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

İşte Gelecek Partili Serkan Özcan ve Kerim Rota’nın konuk olduğu 23 Derece programının tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri