Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: Cari açık sorununun çözülmesi elbette büyük bir başarı olurdu. Olurdu...

Serkan Özcan: Cari açık sorununun çözülmesi elbette büyük bir başarı olurdu. Olurdu diyorum, Çünkü…

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2001 yılından sonra ilk kez cari fazla verildiğinin açıklaması üzerine Twitter hesabı üzerinden bir akış yayımlayarak tabloyu gözler önüne serdi.

Anadolu Ajansı’nın haberinde cari açık fazlasıyla ilgili “Hükümetin aldığı tedbirler ve ekonomideki dengelenme süreciyle cari işlemler hesabı 2019 yılını pozitif tamamladı. Cari işlemler hesabı, 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla 47 milyar 347 milyon dolar ve 28 milyar 261 milyon dolar cari açık vermişti. Geçen yıl ise alınan önlemlerin etkisiyle cari işlemler hesabı 1 milyar 674 milyon dolar cari fazla verdi. Böylece 2001 yılından bu yana ilk defa ve en yüksek cari fazla verilmek suretiyle yıl tamamlandı. Yıllar sonra 2019’da cari fazla verilmesinde ithalatın yıllık yüzde 9,1 daralmasının, ihracatın yüzde 2,1 artışının ve turizm gelirindeki yüzde 17 yükselişin etkili olduğunu belirten ekonomistler, 2020 yılında ise ülke ekonomisinin büyüme patikasına girmesiyle cari fazlanın gerileyerek makul cari açık konumuna geleceğini tahmin ediyor.” ifadelerine yer verilirken, Gelecek Partili Özcan, tablonun hiç de öyle olmadığını rakamlar ve grafiklerle izah etti.

Elbette çok büyük bir başarı olurdu. “Olurdu” diyorum. Çünkü…

Özcan, Twitter hesabı üzerinden kaleme aldığı akışta, “Hazine ve Maliye Bakanına göre dengelenme sürecini başarıyla(!) yürüttü. Peki nedir ekonomik dengelenme? Ekonomi literatürü dengelenmeyi, bir ülkede büyümeyi dengeli ve istikrarlı bir rotaya sokmak, görünen tüm aşırılıkları törpülemek amacıyla yürütülen “yapısal” dönüşüm süreci olarak açıklıyor. Bu açıdan bakıldığında Türk ekonomisi için önemli bir risk olan cari açık sorununun çözülmesi elbette çok büyük bir başarı olurdu. “Olurdu” diyorum çünkü ortada cari açık probleminin yapısal olarak çözüldüğünü dair en ufak bir alamet yok maalesef.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kadim dostumuz cari açık!

Özcan, Twitter’da yaptığı akışa şöyle devam etti. “1994, 1998 ve 2001 yıllarında ne olduysa küçük nüans farklarıyla aynı şeyi yaşıyoruz. Kötü para ve maliye politikaları, sağlıksız bankacılık sektörü uygulamaları, sürüdürülemez büyüme kompozisyonu, üreticiye tüketiciye yatırımcıya güven vermeyen bir ekonomi yönetimi…Bunların hepsi bir araya gelir, TL patlar, tüketim ve yatırım çöker, ithalat aşırı pahalılaşır, kur nedeniyle ihracat ve turizm gelirlerinde bir miktar artış yaşanır. Nitekim 2019 yılında da, kur etkisiyle ihracat ve turizm sırasıyla %2 ve %25 artarken, ithalat %9 geriledi. İşin kötüsü yanlış bankacılık politikaları ve özellikle hızlı kredi büyümesini zorlayan dayatmalar nedeniyle 2019 yılında cari fazla ile gelişen “geçici mutluluğumuz!” 2020 Ocak itibariyle (yıllık bazda) yerini “kadim dostumuz!”cari açığa bırakacak!!

İşte Hazine ve Maliye Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Serkan Özcan’ın Cari Fazla ile ilgili yaptığı akışın tamamı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri