Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: Fikri Sağlar’ın bu iktidardan tek farkı siyasi kampta bulunduğu farklı...

Serkan Özcan: Fikri Sağlar’ın bu iktidardan tek farkı siyasi kampta bulunduğu farklı blok

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, partisinin gündeme ilişkin haftalık görüş ve önerilerini paylaşmak için kameralar karşısına geçti

Yalana dayanan illüzyon siyasetinin en gelişmiş demokrasileri bile tehdit edebileceğine şahit olduk

Serkan Özcan, ABD’deki olayları değerlendirerek sözlerine başlarken “Dün gece Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşananlar tüm dünyaya pekte tahmin edilmeyen bir biçimde demokrasi ve otokrasi arasındaki ince çizgiyi yeniden hatırlattı. Hasmane, ötekileştirici, kendisi gibi düşünmeyen herkesi yaftalayan, dışlayan siyasetin Amerika’da bile nasıl bir görüntüye sebep olabileceğini hep birlikte izledik. Popülizmin ve yalana dayanan illüzyon siyasetinin en gelişmiş demokrasileri bile tehdit edebileceğine şahit olduk. Demokrasi için değil sadece kendi iktidarı için mücadele edenler dünya barışının karşısındaki en büyük tehdittir. Tam da bu nedenle her platformda kapsayıcı demokrasi diyoruz, şeffaflık diyoruz, hukuk diyoruz, adalet diyoruz” ifadelerini kullandı.

Darbe tartışmaları

Son günlerde gündemi meşgul eden darbe tartışmalarına değinen Serkan Özcan, “Dünya’nın başka hiçbir ciddi ülkesinde 3-5 ayda bir iktidarın köpürttüğü bir darbe tartışması göremezsiniz” dedi.

Ülke gündeminden darbe tartışmalarının çıkması için “Tam demokratik bir hukuk devletine ihtiyaç var” diyen Gelecek Partisi Sözcüsü, “Darbeleri, darbecileri ve darbeci zihniyeti tarihe gömmenin tek yolu tam demokratik bir Türkiye’dir. İktidarın görevi darbe tartışmalarına şehvetle laf yetiştirmek değil, bizzat kendisine iktidar olduğu bir ülkede üç beş ayda bir ne diye darbe tartışmalarının yapılabildiğini sormaktır” ifadelerini kullandı.

Artık komik olmaya başladı

Serkan Özcan, AK Parti’nin her şeyi baskıyla kontrol altına almaya çalıştığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Hem 18 yıldır iktidarsınız hem de hukuk devletini yok etme pahasına medyadan yargıya ülkedeki her şeyi baskıyla kontrol ediyorsunuz, eğer bir darbe heveslisi hala varsa, eğer darbeye niyetlenen millet düşmanları hala varsa, eğer millet iradesini yok etmeye kalkacak hainler varsa ne duruyorsunuz? Bulun bunları yargının önüne getirin. Bunun yerine twitter kampanyaları, bol hamaset, bol slogan artık gerçekten komik olmaya başladı. Ya siz bu darbe işini ciddiye almıyorsunuz Ya da bu darbe tartışmaları işinize gelen bir gündem meşguliyeti haline geldi.”

Türkiye’nin gündemi açlıktır

Darbe tartışmalarını parodi olarak niteyelen Özcan, sözlerine şöyle devam etti:

“Birileri darbe atışmaları yaparken vatandaş ay sonunu getirmenin derdinde. Birileri artık komediye dönen Erdoğan’ı yedirmeyiz paradosini oynarken, vatandaş bu hafta bir zam daha yapılan elektrik faturasını ödemenin derdinde. Birileri ülkeyi garnizona çevirecek kadar polisten yargıya, medyadan üniversitelere her şeyi kontrol altında tutarken vatandaş mutfağındaki yangını söndürme derdinde. Birileri asgari ücretli vatandaşın iki yılda kazanacağını bir ayda aldığı üç beş tane maaşla cebine indirirken vatandaş ay sonunu getirme derdinde. Türkiye’nin gündemi gelir adaletsizliğidir. Türkiye’nin gündemi açlıktır. Türkiye’nin gündemi yoksulluktur. Türkiye’nin gündemi bitip tükenmek bilmeyen zamlardır, hayat pahalılığıdır. Türkiye’nin gündemi “Bir canım var, başıma bela olmuş.” diyerek içinde bulunduğu durumu, vicdan sahibi herkesi titretecek netlikte anlatan vatandaştır.”

Neymiş efendim Volkswagen kaybedermiş…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Alman otomobil firmasının yatırım yapmaktan vazgeçmesi üzerine ‘Volkswagen kaybeder’ sözlerini de eleştiren Serkan Özcan, “Duydunuz değil mi Sanayi ve Tekonoloji Bakanı’nı? Hep hamaset hep laf. Milletin kesesinden racon kesmeye alışmış, “Almanlar bizi kıskanıyor” edebiyatına mahkûm olmuş. Neymiş efendim Volkswagen kaybedermiş. Bırakın artık bu lafları Allah rızası için. “Ülkemize nasıl yatırım getireceksiniz? İşsizliği nasıl düşüreceksiniz?” onu söyleyin. Ardından da gidip Manisalılara nasıl kazandıklarını ya da kaybetmediklerini anlatın bir zahmet. Onlar da öğrensin biz de öğrenelim” diye konuştu.

Ülkemizin aşıdan daha önemli bir gündemi yoktur

Ülkenin en önemli gündeminin aşı olduğunun altını çizen Gelecek Partisi Sözcüsü, aşı tartışmalarına ilişkin şunları söyledi:

“Ülkemizin aşıdan daha önemli bir gündemi yoktur. Allah rızası için siz Sağlık Bakanı’nın veya Cumhurbaşkanı’nın aşıyla ilgili ne söylediğini anlıyor musunuz? Sağlık Bakanı günde 2 milyon kişiyi aşılayacağız diyor. Gayet güzel diyoruz biz de. Peki sayın Bakan aşımız var mı? Cevap evet aşımız var. Peki ne kadar aşımız var? Cevap üç milyon. Yani en fazla 1.5 milyon kişiye yetecek kadar. Peki geriye kalan 80 milyon vatandaşımız ne olacak? Cevap yok. Peki bari bu eldeki 1.5 milyon aşıyı uygulayın en azından, neyi bekliyorsunuz? Cevap: Bu aşının henüz onayı yok! Niçin? Çünkü bu Çin aşısı henüz Çin’de bile onaylanıp kullanılmaya başlamadı. Hatta Çin kendi aşısının dışında Almanya’dan aşı anlaşması yaptı. Sayın Bakan siz niçin farklı aşılarla anlaşma yapmadınız? Niçin iki Türk bilim insanının geliştirdiği Pfizer-Biontec aşısı Türkiye’ye gelmedi? Cevap yok. Peki biri Amerika’da diğeri İngiltere’de iki aşı daha onay aldı, bu aşılarla ilgili bir girişiminiz oldu mu? Yine cevap yok. Bu koalisyon iktidarı aşı işini yüzüne gözüne bulaştırmış durumdadır. Bulaştıracaktır demiyorum dikkatinizi çekerim. Bulaştırmıştır diyorum. Bu iktidarın aşı için yaptığı planı anlamak mümkün değildir.”

Fikri Sağlar’ın bu iktidardan tek farkı siyasi kampta bulunduğu farklı blok

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran başörtüsü tartışmalarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Özcan, “Maalesef Fikri Sağlar bir zihniyeti temsil ediyor ve yalnız değil. Fikri Sağlar’ın bu iktidardan tek farkı siyasi kampta bulunduğu farklı blok” şeklinde konuştu. Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birisi başörtülü hakim görünce içindeki faşizmi dışarı çıkarıyor, diğeri Anayasa Mahkemesi’nden demokrasiye ve hukuk devletine uygun bir karar çıkınca demokrasi düşmanlığını içinden çıkarıyor. Birisinin başörtülü hakim görünce ırkçılığı depreşiyor, diğerinin başörtülü birisini kendi partisinden başka bir yerde görünce hakaret edesi geliyor. Her ikisi de demokrasiye ve insan haklarına inanmıyor. Dikkatli bakıldığında Fikri Sağlar’la bu iktidarın zihinsel akraba olduğu kolaylıkla görülebilir. Fikri Sağlar’ın insanların inançlarından dolayı hâkim olmalarına tahammülü yok. Bu iktidarın insanlara düşüncelerinden veya siyasi yaklaşımlarından dolayı tahammülü yok.”

Eski Türkiye’nin çapsızlığına, liyakatsizliğine ve adam kayırmacılığına geri dönülmüştür

Boğaziçi Üniversitesi’ne daha önce AK Parti’den milletvekilliği için aday adayı olan Melih Bulu’nun atanmasına ilişkin de sert eleştiriler yönelten Serkan Özcan, “Geçtiğimiz sene Türkiye’nin en güzide üniversitelerinden birisi olan Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vuran bu zihniyet, şimdide Anadolu’nun en zeki ve çalışkan çocuklarının akıl teri ile kazandıkları Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına kelepçe vurmuştur. Tıpkı diğer üniversitelerde olduğu gibi eski Türkiye’nin çapsızlığına, liyakatsizliğine ve adam kayırmacılığına geri dönülmüştür. 28 Şubat yılları ve öncesinde nasıl üniversitelere postal düzenine uygun liyakatsiz tipler doldurulmuşsa, bugün de tamamen iktidar frekansına ayarlanmış liyakatsizler ordusu üniversitelere doldurulmuştur. Bu darbe anayasası yerine milletin vicdanında gerçek yerini bulan tam demokratik bir anayasayı vücuda getirmeden, darbe artığı, askeri garnizon mevzuatından devşirme YÖK ve kurduğu bilim dışı üniversite düzeni ortadan kalkmadan, hepsinden önemlisi, insan onurunun teminatı olan ifade hürriyeti amasız ve eksiksiz bir şekilde tesis edilmeden üniversitelerimizin bir arpa boyu yol alması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri