Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: Hedef ile Tahmin farkını bilen bir ekonomi yönetimi olsa fena...

Serkan Özcan: Hedef ile Tahmin farkını bilen bir ekonomi yönetimi olsa fena olmaz

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan Twitter hesabından hükumetin ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi politikalarını değerlendirdi.

“Ekonominin içinde bulunduğu durumdan birinci derecede sorumlu olan Sn. Bakanın terminoloji konusunda biraz özensiz davrandığı görülüyor.” diyen Serkan Özcan, Bakan Albayrak’a “Ekonomide hedef ve tahmin kavramları farklıdır. Yanlış kavramı yanlış yerde kullanmanın ciddi sonuçları olur.” hatırlatmasında bulundu.

Hedef ile Tahmin arasındaki farktan habersizler

Serkan Özcan sözlerini şöyle sürdürdü. “Birincisi; artık bağımsızlığı kalmadığı için rahatlıkla Sn. Bakana bağlı olarak nitelendirilebilecek Merkez Bankası bu konuda farklı düşünüyor. TCMB, çok haklı olarak 2019 yılı enflasyon hedefini Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak %5 seviyesinde duyurmakta. Enflasyon hedefi %5’tir. Enflasyon tahmini ise farklıdır. Ne yazık ki bir süredir ekonomi yönetiminin kurumsal kapasitesinde Sn. Bakanın dayatmaları ve keyfî uygulamaları sebebiyle yaşanan aşınma, HEDEF ile TAHMİN arasındaki farktan habersiz bir dilin yaygınlaşmasına yol açtı.”

Dilek ve Temennilerini Hedef olarak sunuyorlar

Bakanlığın ve Merkez Bankası’nın Hedef konusunda aldatıcı bir davranış sergilediğinin altını çizen Serkan Özcan, “Hedef kavramı resmî belgelerde; “gerçek hedefi tutturamayacağımız belli oldu, bari şunu tuttursak” bâbından dilek ve temennileri ifade edecek şekilde kullanılır oldu. Bazı yerlerde ise yapılan hesaplamalar sonucunda bulunan beklentiyi veya tahmini ifade etmek için kullanılır oldu. Haydi yıllardır adı “orta vadeli program” olarak yerleşmiş strateji belgesinin adını “yeni ekonomi programı”na değiştirip her yıl yeni bir “yeni ekonomi programı” (her yıl nasıl yeni olacaksa) yayınlama şeklinde tezahür eden bu “yenilikçi(!)” anlayışa uyalım. Yine sorun var…” şeklinde sözlerini sürdüren Özcan bazı verileri de paylaştı.

Sayın Bakan önce oku atıp sonra hedefi çiziyor

Serkan Özcan, bu yöntemin bakan için daha uygun olabileceğini yine de Hedef ve Tahmin arasındaki farkı anlayarak işe başlamalarının daha faydalı olacağını hatırlatarak, “Tabii Sn. Bakan, “önce oku atıp sonra hedefi çizme” yöntemini kendi performansını ölçmek için daha uygun görüyor olabilir. Buna da karışmamak lazım. Yine de enflasyon ile başarılı bir mücadele için öncelikle “hedef ve tahmin” arasındaki farkı anlayarak başlamaları yararlı olur.” dedi. Serkan Özcan, bakanlığın konulan hedefin bir kaç kat altında kaldığını da vurgulayarak bu alandaki verileri de paylaştı.

Serkan Özcan yaptığı flood’u (akış) şu sözlerle bitirdi. “Halkımız da işletmelerimiz de, enflasyon gelişmiş ülkelerde ortalama %1.7, bizim de içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülkelerde ise %4.7 seviyesinde iken gerçek enflasyon hedefinin 2.5 katı olan %12’lerde bir enflasyon utancını ve sıkıntısını hak etmiyor. Bir de HEDEF ile TAHMİN farkını bilen bir ekonomi yönetimi olsa fena olmaz hani… “

Serkan Özcan’ın ekonomiye dair yaptığı değerlendirmelerin bulunduğu akışın tamamına şu linkten ulaşılabilir;

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz