Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan, İstikrar Kalkanı'nın maskesini düşürdü!

Serkan Özcan, İstikrar Kalkanı’nın maskesini düşürdü!

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, kişisel Twitter hesabı üzerinden hükümetin açıkladığı İstikrar Kalkanı adlı ekonomi paketini deyimi yerindeyse topa tuttu.

Gelecek Partili Özcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına ilişkin de birtakım değerlendirmelerde bulundu. Kişisel Twitter hesabı üzerinden bir flood (akış) yapan Özcan, paylaştığı istatistik ve veriler ışığında bakan Albayrak’a da sert sözlerle yüklendi. Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalara ilişkin birtakım veriler paylaşan Serkan Özcan, şunları söyledi:

Sn.H&M Bakanı,Türkiye’de korona sonrası mali desteklere ilişkin aşağıdaki açıklamayı yapmış

-Açıklamanın”Türkiye ile ilgili olmayan kısımları”aynen doğru. -Ancak son günlerde Hükümet’e musallat olan “dil sürçmesi(!!)”nedeniyle Türkiye’ye ilişkin kısımlarda hata yapmış Sn.Bakan

-Ancak son günlerde Hükümet’e musallat olan “dil sürçmesi(!!)”nedeniyle Türkiye’ye ilişkin kısımlarda hata yapmış Sn.Bakan

Gelecek Partili Serkan Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Yukarıdaki tabloda G20 ülkelerinde”IMF sınıflandırmasına” göre mali destek/milli gelir oranları var. Sn.Bakan’ın da açıkladığı gibi, mali desteklerin büyüklüğü açısından Fransa,Almanya ve İtalya sırasıyla %5,%4.9 ve %1.4 düzeyinde. Tabloda yer almayan Çekya içinde durum aynı”

Resim

Mali destek / Milli gelir oranı

Bakan Albayrak’ın açıklamalarına istinaden Mali Destek / Milli Gelir oranına da değinen Özcan, “Ancak aynı IMF çalışmasına göre,Türkiye’de mali destek/milli gelir oranı sn.Bakan’ın dediği gibi %5 değil”%1.5″ Eminim sn.Bakan son yılların en kötü maliye performansını gösterdiğini,en yüksek faizini ödediğini gizlemek için değil,sehven!!mali destek oranını yüksek göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

İstikrar kalkanı paketi kredi paketidir, daha fazla borç paketidir!

İstikrar Kalkanı Paketi’nin içeriğine de değinen Serkan Özcan, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

-Türkiye’de istikrar kalkanı paketi “kredi paketidir, daha fazla borç paketidir”

-240 milyarTL’nin; 137 milyarı KGF Destekli İşe Devam, 33 milyarı Temel İhtiyaç,23 milyarı ise Esnaf Destek olmak üzere,193 milyarTL’si “KREDİDİR.”

Mali çarpan ile kredi çarpanını karıştıracak kadar temel iktisat bilgisinden yoksun bir yönetim var

Kalan 47 milyar TL’nin ise sadece”15-20 milyar TL’si doğrudan mali destektir” Kamu bankalarında kredi büyüme hızı %91!! düzeyine ulaşmıştır Karşımızda tüm sorunları kredi ile çözebileceğini düşünen bir akıl vardır, -Hatta”çarpan!!”yoluyla paketin 525 milyar TL’ye ulaştığını söyleyip,”mali çarpan ile kredi çarpanını” birbirine karıştıracak kadar temel iktisat bilgisinden yoksun bir yönetim vardır. Türkiye’nin mali desteklerde nerede olduğunu anlamak istiyorsanız çıkıp vatandaşla, esnafla, işini kaybedenle konuşun,size nerede olduğumuzu anlatırlar…

Resim

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri