Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: Kendi eliyle kurduğu hükümetteki kendi damadı olan bakanın yaptığı hatalardan...

Serkan Özcan: Kendi eliyle kurduğu hükümetteki kendi damadı olan bakanın yaptığı hatalardan vazgeçmeyi reform olarak anlatan bir iktidar anlayışı var karşımızda

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, TELE 1'de İsmail Dükel'in sunduğu Habere Doğru programının konuğu oldu

TELE 1’de İsmail Dükel’in sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin en büyük sorununun yoksullaşma olduğunun altını çizen Özcan, asgari ücretten verginin kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de artık herkes asgari, herkes vasat!

Türkiye’de asgari ücretle yaşamanın artık istisnai bir mesele olmadığını belirten Özcan, “Türkiye’de asgari ücretle yaşamak artık istisnai meseleler değil. Türkiye’de artık herkes asgari, Türkiye’de artık herkes vasat. Hep söylediğim bir şey vardı: Zenginlikte eşitlik sağlayamayanların fakirlikte eşitlik sağladığı bir ülkeye dönüştü Türkiye” ifadelerini kullandı. Asgari ücretliden alınan verginin yüzde 33 oranında olduğunu da sözlerine ekleyen Gelecek Partisi Sözcüsü, “15 Haziran’da söylemiştik bunu. Asgari ücretten vergi alınmamalı diye. Asgari ücretten şu andaki ödemenin yüzde 33’ü vergi olarak alınıyor” dedi.

Asgari ücret önerimiz net 3 bin 300 lira

Önümüzdeki günlerde netleşecek yeni asgari ücrete ilişkin Gelecek Partisi’nin görüş ve önerilerini de paylaşan Serkan Özcan, pastanın küçülürken sofraya oturanların arttığı bir Türkiye ile karşı karşıya olunduğuna işaret ederek şunları söyledi: “İş arayana iş yok. Üniversite mezununa hiç yok. Çalışanların durumu ne diye baktığın zaman, sofradaki pasta küçülürken sofraya oturanların arttığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 500 lira artık, yoksulluk sınırı değil. 2 bin 500 lira açlık sınırı olan ülkede 2 bin 300 lira asgari ücret veriyor, net. Sonra da Türkiye’de yoksulluk sorununu çözdüm diyor. Biz 3 bin 300 lira ve verginin tamamının devlet tarafından karşılandığı bir teklifte bulunduk ve tekrar ediyorum: Buna popülizm diyen herkesle kora kor konuşurum. Arnavutluk’tan sonra Avrupa Birliği’nde en düşük asgari ücret var bu ülkede. Bu ülkenin bakanı çıkıp ülkede yoksulluk sorunu kalmamıştır diyor.”

Türkiye’de orta sınıf kayboldu!

Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu senenin bütçesi 245 milyar TL açık verecek. 180 miyar lirası faiz ödemesi. Aynı bütçede kara yolları müteahhitleri için ödenecek para 14 milyar TL, Şehir Hastaneleri için ödenecek para 16 milyar TL. Bütün çiftçilere, tarıma veriken destek 22 milyar TL. Türkiye’de orta sınıf kayboldu. Bunlara önlem almak için Türkiye’de daha adil bir vergi düzenine, daha adil bir harcama düzenine, en azından rakamları doğru bir biçimde anlatabilecek, değerlendirebilecek, analiz edebilecek, birikimli, liyakatli ekiplere ihtiyaç var. Kendinizi şu dünyada düşünürseniz AK Parti milletvekillerinin yaptığı gibi, yani ‘iş var da vatandaş beğenmiyor’ noktasına gelmişseniz ya da ‘kuru ekmek yiyorsa aç değildir’ noktasına gelmişseniz bu acıyı anlayamazsınız.”

Ergen atarlanması gibi konuşan bir yapıyla karşı karşıya kaldık

TBMM’de geçtiğimiz günlerde sona eren Bütçe maratonuna ilişkin görüşlerini de ifade eden Özcan, bazı bakanların kürsüdeki üsluplarını da eleştirerek “Bütçe görüşmeleri sırasında, bizim meclis kültürümüzde, teamüllerde, tarihimizde olmayan bir üslupla, ağza alınmayacak laflarla, bir ergen atarlanması gibi konuşan yapıyla karşı karşıya kaldık.” ifadelerini kullandı.

Hibe şeklinde verilen yardımlarda Mısır’ın gerisindeyiz!

Pandemi döneminde devletin doğrudan verdiği yardımlara değinen Gelecek Partisi Sözcüsü, şunları söyledi: “Salgın döneminde milli gelire göre hibe şeklinde yapılan yardımlar konusunda Türkiye, Mısır’ın bile gerisinde. Bu büyük bir utanç. Geçmiş yıllarda yapılan hataların bedelini önümüzdeki yıllarda da daha fazla ödemeye devam edeceğiz. Ta ki aklı başında ehliyetli, liyakatli bir kadro Türkiye’yi yönetene kadar.”

İktidarın reform anlayışı

Özcan, hükümete yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: “İki sene önce kendi eliyle kurduğu hükümetteki kendi damadı olan bakanın yaptığı hatalardan vazgeçmeyi reform olarak anlatan bir iktidar var karşımızda. Yeni gelen bakanın da Merkez Bankası Başkanı’nın da iyi niyetli olsalar dahi yapabilecekleri tek şey geçtiğimiz birkaç sene içinde ödenmesi gerekirken ödenmemiş olan faturayı çok daha büyük bir halde millete ödetmek olacak.”

Serkan Özcan’ın konuk olduğu Habere Doğru programının tamamı buradan izlenebilir:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri