Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan: Para politikasını ideolojik saplantılarla yönetebileceğini zanneden iktidar Türkiye’ye bedel ödetti

Serkan Özcan: Para politikasını ideolojik saplantılarla yönetebileceğini zanneden iktidar Türkiye’ye bedel ödetti

Ekonomist Serkan Özcan ve Kerim Rota, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek Partisi’nin ekonomi kurmaylarından Serkan Özcan ve Kerim Rota, Karar TV’de Mustafa Karaalioğlu’nun konuğu olarak Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararı hakkında açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Karaalioğlu’nun “Bugün itibariyle Sayın Erdoğan’ın “Faiz enflasyonun sebebidir” teorisi geçerliliğini yitirmiştir diyebilir miyiz? Bu zaten geçerli bir teori değildi diyeceksiniz eminim ama bu tablo Cumhurbaşkanı’nın cesaretini kırar mı?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Kerim Rota, şu açıklamalarda bulundu:

Şöyle söyleyeyim, bunun geçerliliği konusunda 1970’lerde iddia eden birkaç tane akademisyen çıkmış onlar da vazgeçmiş veya bu dünyadan göçmüşler ve sonrasında ekonominin gerçekleri, özellikle serbest piyasa ekonomisinin gerçeklikleri 40 yıldır yazılmış durumda. Böyle bir teoriyi açıkçası ben 30 yıla yakın piyasanın içindeydim, Serkan bey ciddi anlamda iktisat eğitimi gördü, zannetmiyorum ki çok rastgelmiş olalım.

Rota’nın açıklamasının ardından bir yorumda bulunan Serkan Özcan da şu ifadeleri kullandı:

Siz cevabı verdiniz, öyle bir teori falan yok. Daha açık söyleyeyim, Türkiye’de para politikasını ideolojik saplantılarla yönetebileceğini zanneden bir iktidar vardı ve çok çabaladılar ve bu çaba bize belki de son 18 yıllık AK Parti iktidarı dönemindeki ekonomi kazanımlarının önemli bir kısmının kaybedilmesi olarak yansıdı ve maalesef bu bedel ödendi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri