Ana SayfaTürkiyeSağlık, teknoloji dururken... 'Simit'e yatırım tuhaf değil mi?

Sağlık, teknoloji dururken… ‘Simit’e yatırım tuhaf değil mi?

Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı’nın yüzde 51’ine ortak olması gündemdeki sıcak yerini korurken Gelecek Partisi Kurucular Kurulu’nda yer alan ünlü ekonomist Serkan Özcan konuya ilişkin bir dizi eleştiride bulundu:

1.Ziraat Girişim Sermayesi A.Ş’nin Simit Sarayına yaptığı “yatırım” gündemi meşgul ederken, dünyada benzer yatırım şirketlerinin toplam yatırım büyüklükleri ve hangi sektörlerle ilgili oldukları konusunda bir miktar bilgi paylaşmak faydalı olabilir.

2.2019 yılında girişim sermayesi ve/veya benzeri yatırım şirketleri ABD’de 117 milyar, Asya ülkelerinde 63 milyar, Avrupa’da ise yaklaşık 34 milyar dolarlık Özgirişim (startup) yatırımı yaptılar. Bu yatırımların önemli kısmı Finansal Teknoloji, Bilgisayar Yazılımı, Yeşil Enerji

3.Sağlık, Robot Bilimi vs gibi geleceğin sektörleri olarak adlandırabileceğimiz, bu ülkelerin büyüme modellerini güçlendiren, rekabetçi yapılarını pekiştiren, potansiyellerini geliştiren sektörlere yapıldı. Tabiki yatırımcıların bu sektörlere yönelmesi basit bir tesadüf değil.

4.Yatırımcılar açısından teknoloji temelli sektörler; geleneksel endüstrilere göre çok daha hızlı geri dönüş sağlayan, düşük finansman gerektiren, ölçek nedeniyle sermaye verimliliği çok daha yüksek ve küresel marka yaratmaya müsait bir karekteristik yapıya sahipler.

5.Peki ülkemizde özgirişim çabalarında durum ne? 2010-2018 yılları arasında toplam Özgirişim yatırımları yalnızca 488 milyon dolar!! Evet yıllık değil 8 yıllık bir süreçte toplam 488 milyon dolar!! Her yıl 550 adet Özgirişim yapılanması için yapılan yatırım sadece bu kadar!!

6.Belki de Türkiye bu yatırımlar için cazip bir pazar değildir diye düşünen varsa onlar içinde gösterge olması açısından bir bilgi paylaşalım. Sosyal medya kullanımında Türkiye; Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’da “dünya genelinde” sırasıyla 9,6,7 ve 10. sırada!!!

7.Peki teknoloji kullanma konusunda istekli, genç ve dinamik bir ülkede, ana amacı yüksek getirili, yenilikçi, rekabetçi ve dünya örneklerinde de olduğu gibi teknolojik sektörlere yatırım yapmak olan bir girişim sermayesi şirketinin “simite” yatırım yapması biraz tuhaf değil mi??

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz