Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan'dan Boğaziçili öğrencilerin serbest bırakılmasına ilişkin yorum

Serkan Özcan’dan Boğaziçili öğrencilerin serbest bırakılmasına ilişkin yorum

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, dün gece saatlerinde 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin serbest bırakılmasını değerlendirdi

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, dün akşam saatlerinde Boğaziçi Üniversiteli 30 öğrencinin serbest bırakılmasını değerlendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’nun atanmasının ardından üniversitede protesto gösterileri başlamış, protestoların büyümesi neticesinde polis müdahalesi yaşanmıştı.

Polisin yaptığı müdahalenin ardından gözaltına alınan 51 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan Adliyesi’ne sevk edilmişti.

Savcılık, 51 kişiden 30’u için tutuklama, 12’si için ev hapsi, 9’u için de adli kontrol talep etti. Çağlayan Adliyesi’ndeki 1. ve 6. Sulh Ceza hakimlikleri, “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na muhalefet, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, kişiyi çalışma imkanından yoksun bırakmak ve kamu malına zarar vermek” iddiasıyla tutuklama talep edilen 30 kişinin tamamını serbest bıraktı.

Gölge etmeyin başka ihsan istemez!

Gelecek Partisi Sözcüsü Özcan, kişisel Twitter hesabı üzerinden öğrencilerin serbest bırakılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Emniyet gözaltına aldığı gençleri “terör örgütü üyesi” ilan edip kendince yargı dağıttı,   Yargı ise “terörist diye gözaltına alınan gençleri” serbest bıraktı, Hala çıkıp milletle dalga geçer gibi “biz yeni anayasa yapmak istiyoruz” diyorsunuz. Gölge etmeyin başka ihsan istemez”

Ne olmuştu?

Pazartesi akşamı Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörlük binasının bulunduğu ve öğrencilerin bir aydır protesto için çeşitli etkinlikler düzenlediği Güney Kampüs’e polis girmiş, 159 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 108’i polis sorgularının ardından serbest bırakılırken, 51 öğrencinin gözaltı süresi uzatılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’deki sorgularının tamamlanmasının ardından dün Çağlayan Adliyesi’ne getirilen 51 öğrenciden 30’u adli kontrolle serbest bırakılırken, haklarında ev hapsi istenen 12 öğrenci de adli kontrolle serbest bırakıldı. Toplamda 42 öğrenci için adli kontrol kararı verilirken, 9 öğrenciye de yurt dışı yasağı konuldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri