Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan'dan doğal gaz değerlendirmesi

Serkan Özcan’dan doğal gaz değerlendirmesi

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, cuma günü Erdoğan tarafından 'müjde'lenerek kamuoyuna duyurulan doğal gaz rezervi bulunduğuna ilişkin açıklamaya ilgili bir değerlendirme yaptı

Serkan Özcan, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı akışta, (flood) başarının önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Berat Albayrak’ın kişisel şovuna dönüştürülmesini eleştirdi.

“Hadi hepiniz takdir edin, yoksa sevinmediniz mi?”

Yaptığı akışa, John F. Kennedy’nin “ZAFERİN BİN BABASI VARDIR, AMA MAĞLUBİYET YETİMDİR” sözlerini hatırlatarak başlayan Özcan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Karadeniz’de keşfedilen tarihimizin en büyük doğal gaz kaynağına ilişkin olarak medyada yapılan haberleri görünce aklıma ABD eski Başkanı J.F.Kennedy’nin yukarıdaki ünlü sözü geldi. Malum çevreler her şeyi bırakıp başlamış; “Bu büyük başarı H&M Bakanının başarısıdır, Hadi hepiniz takdir edin, Yoksa sevinmediniz mi? Neden sevinemiyorsunuz? Zaten siz yerli&milli değilsiniz” vb, artık duymaktan sıkıldığımız her zamanki ayrıştırıcı, dışlayıcı söyleme. Öncelikle neden sevinmesin insanlar?

Böyle bir keşif kimi mutlu etmez?

Aklı başında herkesin böyle bir keşiften mutluluk duyacağının altını çizen Gelecek Partili Özcan, şunları söyledi: “Hepimiz bu ülkenin derdine, borcuna, zenginliğine en önemlisi geleceğine ortak değil miyiz?” Peki siz ne kadar samimisiniz? Başarının takdir edilmesi hususundaki yüksek beklentiniz başarısızlıkların hesabını sorarken nereye kayboluyor? Varsayımlara göre değişmekle birlikte yaklaşık 65-70 milyar dolarlık(500 milyar TL) bir gelir beklediğimiz bu tarihi keşfe karşın, sn.H&M Bakanının görev yaptığı son 2 yılda ülke ekonomisinde oluşan kayıptan haberiniz var mı?

Bakanın karnesi!

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı dönemi performansını gözler önüne seren Özcan, çarpıcı rakamlar ortaya koydu:

“Sn:H&M Bakanı’nın göreve geldiği 2018 yılının ortasından bu yana;

– Döviz Kurundaki artış %60’a,

-Enflasyondaki birikimli artış %30’a,

-İşgücüne dahil olmayan nüfustaki artış 5 milyona,

-Ülke Risk Primindeki (CDS) artış 300 baz puana, ulaşmış.

-Uluslararası kurumların oldukça negatif beklentilerinden daha olumlu bir tahmine göre dahi, kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 2,500 USD!! azalmış.

-Başka bir deyişle yaklaşık “200 milyar USD’lik!!” bir gelir kaybı yaşanmış ülkede.

-Toplam kamu borcu 750 milyar TL!! artmış.

-Program Tanımlı Faiz Dışı Bütçe Açığı 174 milyar TL’ye,

-Kamunun faiz ödemeleri 121 milyar TL’ye,

-TL’nin itibarı hiç edildiği için Hazine’nin kendi vatandaşından borçlanmak zorunda kaldığı döviz ve altın miktarı 31,4 milyar USD’ye, ulaşmış.

-145 milyar USD’lik Kamu Özel İşbirliği projeleri taahhütlerinin kurdaki artış nedeniyle Hazine’ye getirdiği ek yük 400 milyar TL’yi aşmış.

-Borsa İstanbul’da işlem gören en büyük 30 şirketimizin piyasa değeri 30 milyar USD azalmış.”

Yenilgi yetim kaldı!

Bunların hepsi bir tarafa ülkenin kurumları, bu kurumlarda yılların birikimiyle oluşan teamül ve kurallar, itibar vs hepsi büyük yaralar almış. Zaferin babalarına şu soruları sormak hepimizin hakkı. Yenilgi yetim kaldı.Hanginiz sahiplenecek bu başarısızlıkları? Kim ödeyecek bedeli?Kim gösterecek milletin beklediği erdemi?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri