Ana SayfaTürkiyeSerkan Özcan'dan karşılaştırmalı ekonomik destek tablosu: Ekonomik desteklerde Dünya ve Türkiye farkı:...

Serkan Özcan’dan karşılaştırmalı ekonomik destek tablosu: Ekonomik desteklerde Dünya ve Türkiye farkı: Kredi Sevdası

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, kişisel Twitter hesabı üzerinden karşılaştırmalı bir tablo yayımlayarak Dünya’daki ve Türkiye’deki ekonomik destekleri mercek altına aldı.

Detaylı bir karşılaştırma yapan Özcan, Twitter üzerinden yayımladığı bir flood (akış) ile çarpıcı veriler ortaya koyarak İstikrar Kalkanı paketine bir dizi eleştiri sıraladı.

Özcan; Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Hollanda, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden örnekler vererek ekonomik destekleri üç ayrı başlıkta inceledi.

Söz konusu ülkeleri baz alarak, uluslararası bir düşünce kuruluşundan referansla;

Doğrudan Mali Destekler: Bütçeye anında etki eden direk harcamalar Erteleme Destekleri: Vergi ve sosyal güvenlik ödemelerinin ötelenmesi Kredi, Garanti ve Likidite Destekleri başlıkları altında bir analiz yapan Özcan, “Tablodan da görüldüğü üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde devletin korona nedeniyle yaptığı “doğrudan mali desteklerin” milli gelire oranı ortalama %2,5 düzeyinde. Aynı ülkelerde “erteleme desteklerinin” milli gelire oranı %5,9 iken “kredi/garanti/likidite” destekleri için oran %10,4″ ifadelerini kullanarak Avrupa ve ABD’deki destek paketlerinin milli gelire olan oranını belirtti.

Yaptığı akışta, Türkiye’de verilen desteklere de değinen Özcan, akışını şöyle sürdürdü: “Peki bizim 200 milyar TL’lik kalkan paketimizde durum nasıl?Neler var bu 200 milyar TL’de? -KGF destekli İşe Devam Kredisi, 107 milyar TL -Esnaf Destek Kredileri (Paraf dahil), 17 milyar TL -Vatandaş için Temel İhtiyaç Kredileri, 22 milyar TL”

Özcan, açıklanan destek paketinin içeriğine ilişkin olarak ise “Sözün özü; Ekonomiye kalkan olacak 200 milyar TL’lik desteğin yaklaşık %75’i “KREDİ”. Peki ya kalan %25 veya 50 milyar TL? Şeffaf bir biçimde ve bütünlükçü bir yaklaşımla ele alınmadığı için tam bilemiyoruz bu sorunun cevabını. Ancak basına yansıyan açıklamalara baktığımız zaman;

-Emekli maaş minimum tutarının 1500 TL’ye çıkarılması,

-Sağlık çalışanlarına performans ödemesinin tavandan yapılması,

-İhtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar,

-İşverenlere asgari ücret desteğinin devamı, için bütçeden yapılan harcamaların 15 milyarTL olduğu görülüyor.” şeklinde konuştu.

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Torba kanun teklifi ile getirilen günlük 39 TL’lik ücretsiz izin ödemeleri için ise şu anda başvurular alınıyor. Bütün bu bilgiler ışığında 200 milyar TL gibi ciddi bir büyüklüğe sahipmiş gibi görünen istikrar kalkanı paketinin “yanlızca 20 milyar TL’lik” kısmının doğrudan mali destek olduğunu görüyoruz. ABD ve AB ülkelerinde milli gelirin %2,5’i düzeyinde olan doğrudan destekler ülkemizde milli gelirin yanlızca %0,4’ü!! Krizin ilk gününden bu yana yaşanmakta olan süreci doğru okumanın önemini anlatmaya çalışıyoruz.Uzun vadeli istikrara zarar vermeden “hedefe yönelmiş”,“şeffaf ve hesap verebilir”bir çerçeveye bağlı kalarak,“olağanüstü ve geçici” tepkiler verilmeli diyoruz. Ama görünen, Hükümet tüm dünyanın aksine daha fazla kredi!! ile sorunu aşabileceğine inanmakta ısrar ediyor. Bu “kredi sevdası” çok pahalıya mal olmadı mı?”

İşte Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan’ın kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı karşılaştırmalı ekonomik destek paketine ilişkin değerlendirmeleri.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri