Ana SayfaTürkiyeSezgin Baran Korkmaz'ın uçan sarayını taksi gibi kullanmış

Sezgin Baran Korkmaz’ın uçan sarayını taksi gibi kullanmış

Süleyman Soylu'nun kara para aklamakla yargılanan Sezgin Baran Korkmaz'ın özel uçağını seçim dönemlerinde sıklıkla kullandığı iddia edildi.

Süleyman Soylu’nun kara para aklamakla yargılanan Sezgin Baran Korkmaz’ın özel uçağını seçim dönemlerinde sıklıkla kullandığı iddia edildi.

Kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından seçim dönemlerinde oldukça sık kullandığı ortaya çıktı. Basında yer alan haberler üzerine İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada uçağın ücretinin ödenerek kullanıldığı ifade edildi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen ve kara para aklamayla suçlanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanmıştı. Sezgin Baran Korkmaz’ın tutuklanması sonrası ise ilişkili olduğu kişiler ile ilgili yeni iddialar çıkmaya devam ediyor.

Cumhuriyet gazetesinden Tuncay Mollaveisoğlu’nun yazısına göre, Sezgin Baran Korkmaz’ın kuyruk numarası TC-YYA olan Bombardier tipi uçağını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu seçim dönemlerinde kullanmış.

Bakanlık açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı, Soylu’nun SBK’nın uçağını ücretini ödeyerek kullandığını doğruladı. İçişleri Bakanlığı,”Bakan Süleyman Soylu’nun Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını seçim döneminde sıkça kullandığı” haberine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, uçağın 2017 yılındaki seçim çalışmaları sırasında kiralandığını belirtti. Temasın Söğüt Havacılık ile yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Süleyman Soylu’nun sahibi bulunduğu işyeri adına kesilen faturanın bedeli, yine kendi firmasından ödenerek, süreç tamamlanmıştır” denildi.

Korkmaz’ın ‘uçan sarayı’ ile, gazetecilerden bürokratlara çok sayıda “ünlü” ismi özel olarak uçurduğu, özellikle İstanbul-Bodrum arasında bu uçağın çok sık sefer yaptığı iddialar arasında. Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağının VIP isimlerin uçaklarının bulunduğu özel butik bir havaalanında bekletildiği söyleniyor.

Mollaveisoğlu, yazısında şu bilgilere de yer veriyor:

“Korkmaz’ın ‘özel misafirleri’ için bu havaalanı gözlerden uzak ve aynı zamanda süper lüks yolculuk için bulunmaz fırsattı… Kuyruk numarası, uçakların plakası gibidir… Bu uçağın hangi güzergâhlara ne sıklıkla uçtuğu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde (SHGM) kayıtlı… Müdürlükte kayıtlı olması gereken bir liste daha var… o da, özellikle son üç yılda bu uçağın yolcularının kimler olduğu…

Uçak kaptanlarının tuttuğu yolcu defteri dışında SHGM’de kayıt altında olması gereken listede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ismini görmek sürpriz olmayacak çünkü konuştuğum kaynaklarım Soylu’nun özellikle seçim döneminde Sezgin Baran Korkmaz’ın bu süper lüks uçağını kullandığı yönünde…

Korkmaz’ın Türkiye’deki ünlü yolcu listesi dışında bu uçağın uluslararası seferleri de sorgulanmalıdır… Hangi ülkelere ne sıklıkla gittiği, ne taşıdığı ve kimleri götürdüğü Euro Controll kayıtlarında mevcut…

Atatürk Havalimanı artık sadece kargo ve özel jet uçuşlarına hizmet veriyor… Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağının yolcu listesi de sırları ile işte bu özel havalimanında duruyor…”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri