Ana SayfaTürkiyeSGK'da bir milyar liralık soygun! O şirkete Süleyman Soylu'nun kuzeni de ortaktı...

SGK’da bir milyar liralık soygun! O şirkete Süleyman Soylu’nun kuzeni de ortaktı iddiası

SGK’yı bir milyar lira dolandıran şirketin eski ortaklarından birinin Süleyman Soylu’nun akrabası Mehmet Soylu olduğu iddia edildi.

Bir medikal şirketin kamuyu bir milyar lira zarara uğrattığı iddiasını soruşturan SGK’da üst düzey isimler görevden alındı. Söz konusu şirketin bir dönem ortağı olan kişinin İçişleri Bakanı Soylu’nun kuzeni olduğu ileri sürüldü.

Sağlık Bakanlığı, bir medikal şirketin kamuyu bir milyar lira zarara uğrattığı bilgisini Çalışma Bakanlığı’na bildirdi. Bunun üzerine SGK soruşturma başlattı. Kurumda çok sayıda üst düzey personel görevden alınırken söz konusu şirketin bir dönem ortağı olan kişinin İçişleri Bakanı Soylu’nun kuzeni olduğu ileri sürüldü. CHP’li Erkan Aydın, şu soruları gündeme getirdi: “Soruşturmada hangi bulgulara ulaşıldı? Kaç kişi görevden alındı ve görevleri nelerdi? Söz konusu bakan Sağlık Bakanlığı’na, SGK’ya baskı yaptı mı?

SGK’DA NE OLUYOR?

Sağlık Bakanlığı’nın, bir medikal şirketin kamuyu bir milyar lira zarara uğrattığı bilgisini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirdiği, bunun üzerine SGK’da geniş çaplı bir soruşturma ve inceleme başlatıldığı ortaya çıkmıştı. Kurumda çok sayıda üst düzey personelin görevden alınmasının da bu soruşturmalarla ilgili olabileceği belirtilmişti. Görevde olan bir bakanın yakın akrabasının, kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla inceleme başlatılan şirketin ortağı olduğu iddia edilmişti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda başlatılan bir milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın tarafının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun bir dönem ortağı olduğu İnvamed isimli şirket olduğu ileri sürüldü. Şirkete yönelik soruşturmanın, çok sayıda ürün grubunun geri ödemesinde usulsüzlük iddiasını kapsadığı belirtildi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre bir milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın, Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun yakın zamana kadar ortağı olduğu ve 28 Mayıs’ta istifa ettiği Invamed’e yönelik yürütüldüğü ortaya çıktı. İsmini açıklamak istemeyen bazı kurum yetkilileri, SGK’nın hafızası olarak tanımlanan bazı yetkililerin görevden alınma gerekçesinin soruşturmanın firmanın lehine sonuçlandırılması amacıyla yapıldığını iddia etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda soruşturmalar devam ederken, bakanlık müşavirliğine kaydırılan SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, görevden alınmasının yolsuzluk iddialarıyla ilgili olmadığını aksine soruşturmaları bizzat kendisinin başlattığını söyledi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan Yılmaz “Başlattığınız soruşturmalar devam ederken görevden alınmanız soruşturmaların seyrini olumsuz etkiler mi?” sorusuna, “Bunu ben bilemem. Benim görevden alınmam tamamen takdirdir” yanıtını verdi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki yolsuzluk iddialarına bir yakınının adı karışan bakanın kim olduğunu sordu. Aydın, Bilgin’e, “Söz konusu bakan gerek Sağlık Bakanlığı’na gerek SGK yetkililerine baskı yapmış mıdır, telkinde bulunmuş mudur” sorusunu yöneltti. Aydın, soru önergesinde şunlara yer verdi:

“Soruşturma ve inceleme sonucunda hangi bulgulara ulaşıldı? Soruşturma sırasında kaç kişi görevden alındı? Bu kişilerin görevleri nelerdir? Kamuyu zarara uğratan şirket hangi bakanın yakınıdır? Söz konusu bakan gerek Sağlık Bakanlığı’na gerek SGK yetkililerine baskı yapmış mıdır, telkinde bulunmuş mudur?”

Öte yandan CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Sayıştay’ın üniversite hastanelerinin mali yapılarına ilişkin hazırladığı raporda, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark olduğunun ortaya çıkması sonrası SGK’da beş başkanın görevden alındığını duyurdu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri