Ana SayfaTürkiyeSınır kapılarındaki kuyruğun haftalık maliyeti yaklaşık 1 milyar euro! Gelecek Partisi, bakanlıkları...

Sınır kapılarındaki kuyruğun haftalık maliyeti yaklaşık 1 milyar euro! Gelecek Partisi, bakanlıkları çözüm bulmaya çağırdı

Gelecek Partisi Ulaştırma ve Altyapı Politikaları Başkanı Mustafa Öztürk, sınır kapılarında geçişlerde yaşanan aksaklığı gündeme getirdi.

Türkiye, pandemi şartlarında kötüleşen ekonomi ve ticaretin yanı sıra, bir de sınır kapılarındaki krizle boğuşuyor.

Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala sınır kapılarında binlerce araç 68 kilometreyi bulan kuyruklar oluştururken, eleman eksiklikleri ve çalışması gereken peronların çalışmamasından şikayet ediliyor.

Yaşanan bu durum ticaret piyasaları ve nakliye şoförlerinde moral bozukluğu meydana getirirken, Türkiye’ye maliyetinin ise bir haftada 953 milyon euro’yu bulduğu dile getiriliyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından bu duruma karşı geliştirilen RSS (randevulu sıra sistemi) uygulamasının hayata geçirilmesinin ekonomiye artısı olmadığı ve ekstra zaman israfı oluşturduğu söyleniyor. Bu sistemle araçların sınır yerine farklı bölgelerde bekleyeceği, yaşanan mağduriyetin giderilemeyeceği ifade ediliyor.

Konuyu gündeme taşıyan Gelecek Partisi Ulaştırma ve Altyapı Politikaları Başkanı Mustafa Öztürk, şu ifadeleri kullandı.

Sınır geçişleri için çözüm diye uygulamaya alınan Randevulu Sıra Sistemi (RSS),kuyruklara çare olmadığı gibi problemi daha da artırdı.Konu iletilmesine rağmen bakanlar irade ortaya koyamıyor.Çünkü Ülkemizdeki bugünkü yönetim sistemi tek kişiye odaklı.

Hükümet lojistik sektörünü kendi başına bıraktı. Kapıkule,Hamzabeyli,İpsala sınır kapılarında binlerce araç kuyruğu oluştu.4-5 günü bulan kuyruk,şoförlermizin psikolojisini bozduğu gibi bir hafta içinde 953 milyon € kaybettik.İlgli bakanlarımız Adil Karaismailoğlu ve Ruhsar Pekcan nerede?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri