Ana SayfaDünyaSinovac, aşısının etkinlik oranını açıkladı

Sinovac, aşısının etkinlik oranını açıkladı

Çinli firma Sinovac'ın ürettiği CoronaVac aşısının Kovid-19 kaynaklı hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili olduğu duyuruldu

Çinli firma Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının Kovid-19 kaynaklı hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili olduğu duyurulurken aşının enfeksiyonu önlemedeki başarısının daha düşük olduğu açıklandı.

Çinli aşı firması Sinovac, geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın etkinlik oranını açıkladı.

Ölümlerde yüzde 100 etkili

Türkiye, Brezilya ve Endonezya’nın satın aldığı ve aşılama çalışmalarına başladığı Sinovac’ın CoronaVac aşısının Kovid-19 kaynaklı hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili olduğu açıklandı.

12 bin 396 bin kişinin katıldığı denemelerde, aşının enfeksiyonu önlemedeki başarısının daha düşük olduğu belirtildi.

Enfeksiyonu önleme oranı yüzde 50.65

CoronaVac aşısının tıbbi tedavi gerektiren vakaları önlemede etkisinin yüzde 83.7 olduğu, enfeksiyonların önüne geçmede ise etkinlik oranının yüzde 50.65 olduğu tespit edildi.

DSÖ’nün kriterlerini kıl payı geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir aşı adayının bağışıklık kazandırabilmesi için alt sınırı yüzde 50 olarak açıklamıştı. Çinli Sinovac’ın CoronaVac aşısı DSÖ’nün yüzde 50 kriterini kıl payı geçmiş oldu.

Türkiye yüzde 91.25 oranında koruma sağladığını açıklamıştı

Türkiye, CoronaVac’ın ülke içinde 18-59 yaş arasındaki gönüllülerde yapılan Faz 3 denemelerinin ara sonuçlarına göre yüzde 91.25 oranında koruma sağladığını açıklamıştı. Brezilya’daki Faz 3 denemelerinde yüzde 50.38 oranında ‘genel koruma’ sağladığı kaydedilmişti. Sinovac’ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Brezilya’daki denemelerin salgının ağır seyrettiği bir dönemde yapıldığı, testlere sağlık çalışanları ve 60 yaş üzeri gönüllülerin de katıldığı, bu nedenle Faz 3 sonuçlarının diğer ülkelerde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılamayacağı yorumu yapılmıştı.

CoronaVac’ın 60 yaş üstü kişilere uygulanmasına dair yapılan çalışmaların ara sonuçlarında aşının etkili olduğu kaydedildi. Saygın tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan raporda, Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarının tamamlandığı belirtildi ve aşı kullanımının 60 yaş üstü yetişkinlerde güvenli olduğuna işaret edildi.

Yan etkileri orta ve hafif şiddette

422 kişinin katıldığı çalışmalarda, 60 yaş üstü yetişkinlerde gözlemlenen yan etkilerin hafif ve orta şiddette olduğu kaydedildi. En yaygın yan etkilerin, aşının yapıldığı bölgede ağrı (hastaların yüzde dokuzunda) ve yüksek ateş (hastaların yüzde üçünde) olduğu belirtildi. Rapora göre, yan etkilerin çoğu aşılamanın ardından ilk yedi güç içerisinde meydana geldi ve 48 saat içinde bu etkilerin kaybolduğu gözlemlendi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri