Ana SayfaTürkiyeSıra son kaynakta! Şimdi de Bireysel Emeklilik Sistemi’nde toplanan parayı kullanacaklar

Sıra son kaynakta! Şimdi de Bireysel Emeklilik Sistemi’nde toplanan parayı kullanacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “BES’teki 154 milyar lira reel sektöre kaynak olacak” açıklaması tartışma yarattı.

Erdoğan’ın “Fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılacak atılımlarla reel sektöre kaynak sağlanabilecek” sözleri gündem oldu. Daha önce İşsizlik Fonu ve TVF’de toplanan paranın kamu bankalarına ve inşaata aktarılmasına benzer bir sürecin işletilebileceği endişesi oluştu. Ekonomistler ise girişim için “Doğru değil” değerlendirmesi yaptı. Kıdemin fona devrini deneyen hükümet, tepki alınca hedef değiştirip BES’e yöneldi.

“KURUMSAL TASARRUFUN KÖKÜ KURUTULUYOR”

Karar’ın haberine göre BES tasarruf açığını aşmak üzere destekleniyordu. Meğer şakaymış. Şimdi, birikimleriniz birilerine tahsis edilecek.  Emeklilik fonlarının sahibi devlet değil, prim ödeyen vatandaş. Bu kaynakların savrulması kurumsal tasarrufun kökünü kurutur.  Buradaki karar mercii BES’i oluşturan çalışanlar. Bu parayla zaten finansman yapılıyor. Hazine senedi, devlet tahvilleri alınıyor. Düzgün bir iş yapılacaksa bile sicilden dolayı güven yok.

BU FONLAR POLİTİZE EDİLMEMELİ

Karar Gazetesi’ne konuşan Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan da BES birikimleriyle ilgili atılacak olan adımı eleştirdi. İşsizlik Fonu ve Varlık Fonu’nda da aynı tabloyla karşılaşıldığını söyleyen Özcan şöyle devam etti: “İşsizlik Fonu’nu kamu bankalarına sermaye benzeri kredi ve mevduat sağlamak, Varlık Fonu’nu ise denetime tabi olmadan bütçe dışında borçlanıp inşaata yatırım yapmak için kullanan aklın, bir noktada bireysel emeklilik tasarruflarına da el atacağı çok belliydi. İşsizlik Fonu aracılığıyla kamu bankaları üzerinden krediler verildi. Varlık Fonu aracılığıyla da bir dönem inşaat şirketlerine destek olundu. İşsizlik ve Varlık Fonu’nda o kadar yanlış yönetim yapıldı ki insan artık irkiliyor. Kıdem tazminatı içinde aynı durum söz konusuydu. İşçinin parası Hazine’ye akacaktı. En azından burada Türk-İş’in de etkisiyle geri adım atıldı. BES çalışan herkesin tasarrufu, kamu buna sadece katkıda bulunur. Buradaki karar merci BES’i oluşturan çalışanlardır. Bu parayla zaten normal şartlarda finansman yapılıyor. Hazine senedi, devlet tahvilleri ve hisse senetleri alınıyor. Para nakit olarak kasada durmuyor. Daha önce İşsizlik ve Varlık Fonu’nda yapılan girişimlerden dolayı sicil biraz bozuk. Gerçekten düzgün bir iş yapılacaksa bile sicilden dolayı güven yok. Bu tür fonlar politize edilmemeli. Böyle işlere girmemek lazım. Yapılan hamlelerle serbest piyasadan uzaklaşılıyor. Böylece yatırımcı da ürküyor” değerlendirmesini yaptı.   

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri