Ana SayfaTürkiyeSivil diplomasinin zaferi! Ortadoğu halkları bugün de Türkiye'nin yanında

Sivil diplomasinin zaferi! Ortadoğu halkları bugün de Türkiye’nin yanında

Türkiye’nin sınırında oluşacak terör koridoruna engel olmak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na Arap Birliği’nin gösterdiği tepki ve ortaya koyduğu tavırla Ortadoğu halklarının gösterdiği reaksiyon taban tabana zıt. 

Bilindiği gibi Arap Birliği ülkelerinin Türkiye’yi kınama açıklamasına Katar ve Somali çekince koymuştu.

Ortadoğu halklarının oluşturduğu reaksiyon Türkiye’nin Davutoğlu döneminde başlattığı sivil diplomasinin önemi bir kez daha önemini göstermiş oldu. Halkları muhatap alan diplomasi sayesinde bugün Ortadoğu’da halklar Türkiye’yi destekliyor. Arap Birliği kendi çıkarları için Türkiye’yi kınama yolunu seçse bile Ortadoğu’da halklar Türkiye’nin yanında.

Arap aydınları bildiri yayınladı

Arap dünyasından 300 düşünür, yazar ve diplomat Barış Pınarı Harekatı’na destek için bildiri yayımladı. Türkiye’nin bu harekatı ile küresel güçlerin oyunlarını bir kez daha bozduğunu ifade eden aydınlar, bu operasyonun Kürtlere karşı bir operasyon olmadığını da belirttiler.

Arap halkları Türkiye’ye dua ettiği idarecilerin kınadığı kompozisyonda Türkiye 17 sene boyunca Ortadoğu’da devletler kadar da halkları muhatap alan bir diplomasi sayesinde bugün Ortadoğu halklarının büyük desteğini arkasına almış durumda.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz