Ana SayfaTürkiyeSon ankette Erdoğan tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı

Son ankette Erdoğan tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı

Avrasya Anket'in başındaki isim Kemal Özkiraz yapılan son anketi değerlendirirken "Erdoğan'ın tarihinde gördüğü en kötü sonuç! Kötünün de kötüsü" dedi.

Avrasya Anket’in başındaki isim Kemal Özkiraz yapılan son anketi değerlendirirken “Erdoğan’ın tarihinde gördüğü en kötü sonuç! Kötünün de kötüsü” dedi.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz son anket sonuçlarını açıkladı ve ekledi: Erdoğan’ın tarihinde gördüğü en kötü oy oranlarını gördük. Kötünün de kötüsü.

Ünlü anketçi Özkiraz, Halk TV ekranlarında dün kamuoyuyla paylaştıkları anketin verilerini anlattı. Özkiraz  “Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna aldıkları yanıtları açıkladı.

Elde edilen sonuçları açıklayan Özkiraz  “Oy oranları kötünün kötüsü, belki de Erdoğan’ın tarihinde gördüğü en kötü oy oranları… Son 10 yıl içerisinde Erdoğan’ın oy oranı ile ilgili ve AKP’nin oy oranı ile ilgili bulduğumuz en düşük sonuç. Hatta MHP için de bulduğumuz en düşük oylardan bir tanesi…” diye konuştu.

Özkiraz’dan dikkat çeken Gelecek Partisi açıklaması

Gelecekte erken seçim görmediğini söyleyen Özkiraz, “Araştırmacı olarak söyleyeyim, bu oy oranları ile seçim olmaz. İktidarın isteği ile olmaz en azından. Fakat iktidardan kopuşlar olursa ya da ittifaklardan kopuşlar olursa bilemem ama bu oy oranları ile kimse bile isteye seçime gitmez” diye konuştu. Özkiraz, hem AK Parti kongresinin hem de Merkez Bankası krizinin çok ciddi bir kırılma meydana getirdiğini söyledi. Yeni partilere dikkat çeken Özkiraz, Gelecek Partisi ve DEVA  Partisi’nin bir diğer partiyi de yanlarına alarak yapacakları bir ittifakla kolaylıkla barajı geçebileceğini belirtti.

Özkiraz, bugün açıkladıkları anketin 2460 kişi ile 26 ilde yüz yüze yapıldığını belirterek çarpıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü.

Özkiraz: Erdoğan’ın tarihinde gördüğü en kötü sonuç

Özkiraz  “Oy oranları kötünün kötüsü, belki de Erdoğan’ın tarihinde gördüğü en kötü oy oranları… Son 10 yıl içerisinde Erdoğan’ın oy oranı ile ilgili ve AKP’nin oy oranı ile ilgili bulduğumuz en düşük sonuç. Hatta MHP için de bulduğumuz en düşük oylardan bir tanesi…” diye konuştu.

Kongre ve Merkez Bankası kırılma noktasıydı 

MHP’yi geçen seçimde de birçok araştırması firması yüzde 5’lerde yüzde 6’larda bulurken biz yüzde 13 bulmuştuk ki 13’e çok yakın bir oy almıştı. İlk defa bunun neredeyse yarısında görüyoruz. Hem kongre hem de Merkez Bankası krizinin çok ciddi bir kırılma meydana getirdiğini gördük anketimizde.

Bugün seçim olsa

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirseniz?” sorusuna verilen yanıtlara göre:

AKP yüzde 29, CHP yüzde 23.4, İYİ Parti yüzde 12.0, HDP yüzde 8.5, MHP yüzde 6.5, Gelecek Partisi yüzde 2.7, Saadet Partisi yüzde 1.1, Demokrat Parti yüzde 0.9 ve diğer seçeneğindeki partiler yüzde 1.1, ve kararsızlar 12.8 oranında oy alıyor.

Özkiraz oranları “Kararsızların dağıtılmamış hali ile AKP’nin yüzde 30’un altına indiğini görüyoruz. Son bir yıldır ilk kez yüzde 30’un altında görüyoruz” sözleri ile yorumladı.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise AKP yüzde 33.2, CHP yüzde 26.8, İYİ Parti yüzde 13.8, HDP yüzde 9.7, MHP yüsde 6.9, Gelecek Partisi yüzde 3.1, DEVA Partisi yüzde 2.9, Saadet Partisi yüzde 1.3, Demokrat Parti yüzde 1.1 ve diğer partiler yüzde 1.2 oranında oy alıyor.

Gelecek Partisi detayı

Gelecek Partisi’nden sonrasına dikkat ederseniz hata payına çok yakın olduğu için o oranlar Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi, bunların oy oranlarında ufak değişiklikler olabilir. İlk defa şunu da görüyoruz. Diğerleri diye tabir edilen partilerin toplamı neredeyse MHP’nin üzerinde ve barajda. Yani yüzde 9 seviyesine kadar çıkmış. Sadece Gelecek Partisi ve DEVA Partisi toplamı bile yüzde 6. Yani bu iki parti ittifak oluştursa Demokrat Parti gibi bir partiyi yanlarına alarak rahatlıkla barajı geçecektir. Bu önemli bir sonuç. Zaten seçim kararı alındığında açıkçası ekonomi konusunda söylem üstünlüğü olacak partiler olacak. Geleneksel merkez sağa hitap eden partilerdir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri