Ana SayfaDünyaSoros: Avrupa, Putin’in Suriye’deki savaş suçlarına karşı Türkiye ile birlikte olmalı

Soros: Avrupa, Putin’in Suriye’deki savaş suçlarına karşı Türkiye ile birlikte olmalı

Milyarder işadamı George Soros’tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İdlib ve Rusya konusunda ciddi bir destek geldi.

Soros, İngiliz Financial Times gazetesinde kaleme aldığı makalede Avrupa’yı Türkiye’ye destek vermeye çağırdı. 

Soros makalesinde altı milyon kişinin mülteci durumuna düşmesinin Rusya’nın ana hedefi olduğunu da belirtiyor. 

Erdoğan’ın Moskova’da Rus Lider Vladimir Putin’le bir araya gelmesinden önce yayınlanan ‘Avrupa, Putin’in Suriye’deki savaş suçlarına karşı Türkiye ile birlikte olmalı‘ başlıklı makalede Soros, Rusya’ya yönelik sert eleştirilerde bulunuyor. 

“Rusya, Eylül 2015’ten bu yana sadece en sadık müttefiki Esad’ı yanında tutmak istemedi aynı zamanda SSCB’nin çökmesinden bu yana kaybettiği bölgesel ve küresel etkiyi de yeniden kazanmak istiyor” ifadeleriyle makalesine başlayan Soros, Putin’in Ortadoğu’daki kargaşayı, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yapılan uluslararası insani hukuk normlarını silmeye çalışmak için kullandığını öne sürüyor. 

“Aslında yaklaşık altı milyon Suriyeli’nin mülteci durumuna düşmesine sebep olan insani felaketin yaratılması Rus liderin Suriye’deki stratejisinin bir ürün değil, ana hedeflerinden biriydi” diyen Soros, Esad’ı da Sovyet Lider Joseph Stalin’den sonra gördüğü en barbar lider olarak tanımlıyor. 

Kasten hastane, okul ve hatta ana anaokullarını bombalayarak en az yarım milyon insanın ölümüne sebebiyet veren Esad’ın gerçekleştiremediği hava saldırılarına Putin’in destek verdiğini ifade ediyor. 

Soros makalesinde, “BM’ye göre sadece 26 Şubat 2020’de, tek bir günde ana okulları da dahil olmak üzere on okul heef alındı. Yerel sağlık birimleri, Nisan 2019’dan itibaren İdlib’i geri almak için operasyon başlatan Rusya ve Suriye rejiminin şu ana kadar 49 tıbbi tesisi hedef aldıklarını belirtiyor” diyen Soros Rusya’nın yerlerinden edilen Suriyelilerin barındığı 14 kampı bombaladığına da işaret ediyor. 

Son zamanlarda Türkiye sınırına yakın kampların da bombalanmasıyla yüzbinlerce insanın Türkiye sınırına yığıldığını aktaran Soros, “Bu Ankara’da paniğe sebebiyet verdi ve topraklarında barınan mültecileri Avrupa’ya yönelmeye teşvik etti. Ve bu durum da Yunanistan sınırında bir mülteci krizini tetikledi” diyor.

Rusya’nın savaşın başından beri Suriye ile ilgili olarak 14 kez veto kullandığına işaret eden Soros şu görüşleri dile getiriyor: 

“Esad ve müttefiki Rusya tarafından İdlib’e hapsolmuş sivilleri savunmak için askeri güç oluşturan tek hükümet Türkiye. Rus uçaklarının hava saldırılarından (Moskova rolünü inkar etti) geçtiğimiz ay 34 Türk askeri hayatını kaybetti.

Türkiye, direkt olarak Rusya’ya saldırmaya cesaret edemedi çünkü Rus hava kuvvetleri Türkiye’den daha güçlü. Rusya’nın nükleer silahları var ve Türkiye’nin yok. Türkiye bunun yerine askeri dronlarını kullanarak Esad güçlerine misillemede bulundu. Putin bu şekilde cinayetlerinin karşılığında bir ceza almamış oldu.”

2014’de Rusya’nın stratejik çıkarlarına yönelik oluşturduğu tehlike karşısında Avrupa’yı uyardığını belirten Soros, Rusya’nın Avrupa’nın kendisiyle çatışmaya girmekten çekineceğini hesaplayarak Ukrayna’yı işgal ettiğini ifade ediyor. Aynı durumun İdlib’de gerçekleştiğini söyleyen Soros, “Avrupa karşı durması gerekirken, Suriye konusunda Rusya ile bir çatışmaya girmekten kaçınıyor. Rusya’nın yarattığı mülteci krizine odaklanmak yerine Avrupa sebep yerine belirtilere odaklanıyor. Mülteci girişini sınırlandırmaya çalışan Avrupa, Türkiye’nin ülkelerinden göç eden milyonlarca Suriyeliye barınma sağladığına kabul etmelidir. Putin ve Esad’ın sınırlarına doğru ittiği ek milyonları kabul edemez” diyor. 

Soros, Türkiye’nin Suriye konusunda Avrupa’nın desteğini hak ettiğini belirtiyor. 

Soros makalesinin sonunda Avrupa’nın Türkiye’nin oluşturmak istediği güvenli bölge tezine destek vermesini istiyor ve şu görüşleri dile getiriyor:

“Bu nedenle Avrupa, Suriyeli mülteciler için İdlib’de bir güvenli bölge oluşturulması için Putin’le görüşecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı cesaretlendirmelidir. Umarım bu da Putin’in savaş suçlarını Avrupalıların konuşmalarının merkezine yerleştirir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri