Ana SayfaTürkiyeSoruşturmanın ucu Ekrem İmamoğlu'na mı uzanacak?

Soruşturmanın ucu Ekrem İmamoğlu’na mı uzanacak?

Terör iddiaları ile başlayan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teftişe kadar varan süreç hakkında konuşan Numan Kurtulmuş, Ekrem İmamoğlu için soruşturmanın söz konusu olmadığını söyledi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki (İBB) teftişe ilişkin açıklama yaptı. Ekrem İmamoğlu’nun rahat olması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, “Burada Büyükşehir Belediye Başkanı ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına açılmış bir soruşturma söz konusu değildir” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabında, dün akşam; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işbaşı yaptırılan, terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğuna yönelik iddia ve tespitler…” ile ilgili “özel teftiş” başlatıldığı duyurulmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın belediyeye “özel teftiş” başlatılması üzerine; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, iştiraklerinde bir kişinin işe girme ile ilgili prosedürleri bellidir. Size bir kişi başvuru yapar. Eğer almaya karar verdiyseniz o kişiden birtakım belgeler istersiniz. Bu belgeler içerisinde adli sicil kaydı vardır. Adli sicil kaydı istediğiniz kişi de gider Adalet Bakanlığı’ndan alır. O zaman İçişleri Bakanlığı yanlış yere soruşturma açıyor. Soruşturma açması gereken yer Adalet Bakanlığı. O 557 teröristi tutuklamıyorsa bir başka soruşturma açılması gereken yerin de İçişleri Bakanlığı olduğunu düşünüyorum. Hatta bakanın kendisinin olduğunu düşünüyorum. Açıkçası ben bu denli risk taşıyan, güvenliği bu kadar riske taşıdığını gördüğü İçişleri Bakanı ile ilgili işlem başlatmıyorsa bir vatandaş olarak sayın Cumhurbaşkanı’nı bu anlamda göreve davet ediyorum” dedi.

KURTULMUŞ: İMAMOĞLU’NA AÇILAN BİR SORUŞTURMA DEĞİL

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Habertürk TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki (İBB) teftişin sorulması üzerine Kurtulmuş, “Burada Büyükşehir Belediye Başkanı ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına açılmış bir soruşturma söz konusu değildir. Büyükşehir’de ya da şirketlerinde çalışan terör örgütleriyle irtibatlı, iltisaklı olduğu iddiası olan bazı isimlerin tespit edildiği söyleniyor. Ve bu isimlerle ilgili bir tahkikat, bir teftiş yapılacaktır. Yoksa bu kurumsal anlamda belediyenin ya da belediye başkanının şahsıyla ilgili bir soruşturma değildir. Bir kere bunu böyle görmemek lazım. Devletin, ister belediye olsun, ister diğer kamu kurum, kuruluşları olsun, burada çalışan vatandaşlarımızın devlete sadakat prensibi içerisinde çalışması bütün demokratik devletlerde aranan bir koşuldur. Yani hem devletin, kamunun kurum ve kuruluşlarında çalışacak ama Türkiye’de devleti yıkmaya çalışan ya da rejimi değiştirmeye çalışan bir takım terör gruplarıyla irtibatlı, iltisaklı olacak. Bunu dünyanın hiçbir demokratik ülkesi kabul etmez.” değerlendirmesinde bulundu.

“ENDİŞE ETMEYE GEREK YOK”

İBB Başkanına seslenerek endişe edilecek bir durum olmadığını dile getiren Kurtulmuş, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na da buradan sesleniyorum. Endişe etmeye gerek yok. Eğer burada çalışanlar içerisinde gerçekten terörle ilgili isimler varsa bunları ortaya çıkarmak tabii ki hükümetin vazifesidir. Hükümet de bu vazifesini yapmak üzere. Nasıl yapacak? Bir teftiş mekanizmasını kullanarak ve tek tek her bir dosyayla ilgili kimse bu isimler, bunlarla ilgili gerekli incelemelerini yaparak bir karara varacak. Bunu tekraren söylüyorum, İBB ile ya da başkanıyla ilgili bir soruşturma meselesi değildir.” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri