Ana SayfaTürkiyeStrateji oyunları! Hulusi Akar Mattis'i nasıl pasivize etti?

Strateji oyunları! Hulusi Akar Mattis’i nasıl pasivize etti?

Amerikan deniz piyadelerinin efsane komutanı olarak anılan ABD Savunma Bakanı James Mattis’in istifası Amerika Birleşik Devletleri’nde şu an için bir numaralı gündem maddesi. Herkes hala Donald Trump’ın bu kadar kısa bir süre içinde nasıl Suriye’den çekilme kararı aldığını anlamaya çalışıyor. Dünyaca ünlü Amerikan kanalı CNN hem ABD’nin Suriye’den çekilme kararı hem de ‘kuduz köpek’ lakaplı James Mattis’in istifasını anlamak için gün boyu yayınlar yaptı, özel konukların analizlerini ekrana getirdi. O yorumlardan birinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “ABD Suriye’den çekildikten sonra teröristler kazdıkları o çukurlara gömülecekler” sözü masaya yatırıldı.

CNN’e göre Hulusi Akar’ın “ABD çekildikten sonra YPG’lileri çukurlara gömeceğiz’ sözleri James Mattis’i çileden çıkardı. Bölgeyi bugüne kadar eli kanlı terör örgütleriyle dirsek temasında bulunarak kontrol etme stratejisin güden ABD Savunma Bakanı James Mattis, ittifak ortağı olarak gördüğü YPG’liler için Hulusi Akar’ın psikolojik üstünlüğü ele geçirmesi karşısında çılgına döndü.

CNN’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine göre ABD 1 numarası Donald Trump ile Beyaz Saray’da sadece 45 dakika görüşen ve istifa eden James Mattis, Trump’ın yanına giderken Hulusi Akar’ın YPG’liler için söyledikleri hala yankılanmaktaydı… YPG’lileri kazdıkları çukurlara gömeceğiz. 

Hulusi Akar: İster çukur kazsınlar ister tünel. YPG’lileri o çukurlara gömeceğiz

Gelin şimdi Hulusi Akar’ın öncek gün YPG’liler için ne dediğine daha detaylı bakalım.

“ABD tarafından PKK/YPG’nin Münbiç’ten çıkarılacağına dair sözler verilmiş olmasına rağmen terör örgütünün Münbiç’te çukurlar kazdığı, mevziler hazırladığı tespit edilmiştir. Konu yakinen takip edilmekte olup, verilen taahhütlere uyulmadığı takdirde, sözler tutulmadığı takdirde, diğer bölgelerde olduğu gibi yeri ve zamanı geldiğinde buradaki teröristler de kazdıkları çukurlara gömülecektir.”

Ardından Katar’ın başkenti Doha’daki Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda bir konuşma yapan Akar, “Şu anda Münbiç’te, Fırat’ın doğusunda bazı çukurların, tünellerin kazıldığı söyleniyor. İster çukur ister tünel kazsınlar, isterse yerin dibine girsinler, yeri ve zamanı geldiğinde bunlar kazdıkları çukurlara gömülecekler. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” 

Ve Trump istifayı açıklar

ABD Başkanı Donald Trump, bütün bu olayların ardından Savunma Bakanı James Mattis’in şubat ayı sonunda görevinden ayrılarak emekli olacağını açıkladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz