Ana SayfaDünyaŞu anda dünyanın en havalı diktatörüne bakıyorsunuz

Şu anda dünyanın en havalı diktatörüne bakıyorsunuz

Özgürlükler ve insan hakları bağlamında sık sık eleştirilere maruz kalan El Salvador Devlet Başkanı Bukele’den, ilginç bir tepki geldi. Protestoların hedefindeki başkanı Bukele, Twitter profiline “dünyadaki en havalı diktatör” yazdı.

Son günlerde halkın sokaklara dökülerek ciddi protesto gösterileri düzenlediği El Salvador’da devlet başkanı Nayib Bukele, Twitter profilinde kendisini “dünyadaki en havalı diktatör” olarak tanımladı. Hesabının çalınmış olabileceği düşünülmeye başlansa da başkan, Bitcoin ile ilgili yapmakta olduğu paylaşımlarına devam etti.

‘İRONİ OLABİLİR’

Bu tanımı kullanmasının nedeninin, halkın protestoları ve kendisini “diktatör” olarak tanımlamalarına karşın ironi yapmak istemiş olabileceği yorumları yapıldı.

Muhalafet kanadından “Nuestro Tiempo” Partisi milletvekili Johnny Wright Sol, başkanın bu hareketinin çok çocukça olduğu yorumunu yaptı.

EL SALVADOR’DA NE OLMUŞTU?

El Salvador’un başkenti San Salvador’da, Bukele’nin politikalarını protesto etmek adına çeşitli sivil toplum örgütleri öncülüğünde binlerce vatandaş, sokaklara dökülmüştü. Protestocular, Yüksek Mahkeme’nin Bukele’nin yeniden başkan seçilmesini onaylayan kararı başta olmak üzere, Bukele’nin bitcoin’i yasal para olarak kabul etmesi gibi birçok hamleyi protesto ettiler.

9 Şubat 2019’dan beri başkan koltuğunda oturan Nayib Bukele, görevine 2024’e kadar devam edecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri