Ana SayfaDünyaSuccession ve sevmek için 5 neden

Succession ve sevmek için 5 neden

Medyanotu çeviri servisi / Succession dizisinin konusu ne? Succession’ın karanlık ve hipnotize edici gücü dünyada yayınlandığı her bölümle büyük izler bıraktı. Peki ama insamlar Succession’ı neden seviyor? Onda ne buluyor?

Imdb değerlemesinde 8.7 gibi son derece yüksek bir derece alan Succession, buna rağmen yüzde 22’lik bir popülerliğe sahip. Bunun en temel nedeni her şeye rağmen dizinin entelektüel ilgi alanına hitap etmesi.

HBO’nun unutulmaz dizilerinden biri olmayı kısa sürede başaran Succession’ın bugüne kadar sadece 2 sezonu yayınlandı. Ve 17 Ekim’de de yeni sezonuyla ekranda olacak.

Vurucu müziği, zenginliğin ve gücün şaşalı gösterisiyle aslında dünyayı her gün daha da kötü bir yer haline getiren Logan Roy ve çocuklarının didişmesini anlatıyor Succession dizisi. Ama bu temayı işleyen yüzlerce başka diziden çok daha vurucu ve gösterişli. Sizine bir kez içine çektiğinde kurtulmanız mümkün değil.

Succession dizisini nasıl bir anda insanların sevgilisi haline geldi. İşte Succession’ı seçmemizin 5 nedeni.

1. Zenginliğin gücünün yozlaştırcı tasviri

Temel motto şu olmalı. Zenginlik onu elinde tutanları mutlaka yozlaştırır. Zenginlik bütün dizi ve filmlerde, neredeyse her yerdedir. Ancak zenginlik ve güç nadiren böylesine gösterişli bir şekilde sergilenmiştir. Karakterler para ve güce o kadar alışmışlar ki onların bu konfor seviyesi bir yerde insanları çıldırtıyor.

Oliver Roy’un kendini güçten düşüren bir felci yenmesi ve hemen ardından etrafındaki herkesin ondan korkmasına neden olan kaprislerine geri dönmesiyle zengin ailenin birinci sınıf bolluğuna ve çöküşüne göz gezdiriyoruz.

İstedikleri an bütün ailenin birer jet satın alarak Antarktika’ya gidebileceği türde insanlardan bahsediliyor. Ancak yine de bir şekilde sonsuz serveti olan bu kişilerle empati kurabiliyorsunuz. Succession işte bunu başarıyor.

2. Succession aslında bir kara komedi

Dünya hakkında benzersiz bir umutsuzluk draması olarak kategorize edilse de aslına televizyonun en komik anlatılarından biri.

Succession hiciv konusundaki keskin bakışı ilk sezondaki bir sahnede “Yumurtaları kırmatdan omlet yapamazsınız” bütün çıplaklığıyla ortadaydı.

İşlenen her günaha ya da yapılan her yanlışa karşı duyarsız olan Roy ailesinin bu umursamaz tavrı dizinin hikaye anlatımını da zaman zaman altüst ediyor.

3. Bir medya eleştirisi

Dokunduğu her şeyi neşeyle yok eden bir medya imparatorluğunun hikayesi Succession. Gazeteciliğin ne kadar tehlikeli bir noktaya geldiğini neredeyse her sahnesiyle ispatlayan hikaye, medyadaki çatlak seslerin nasıl marjinalleştirdiğini ya da usdurulduğunu anlatıyor.

Gerçekler onun istediği gibi olana kadar insanlara kızmaktan, bağırmaktan geri durmayan bir medya patronu söz konusu: Logan Roy.

Reklamcılılar için Mad Med ya da kimyacılar için Breaking Bad neyse medya için de Succession odur. Waystar Royco’nun karanlık ofislerinden dünyaya yayılan kötülüğün dumanını görebiliyorsunuz adeta.

4. Ölümcül bir aile kavgası

Dört kardeşin sürekli değişen ilişkileri ve dengeler üzerine yapılmış bir aile dramı olarak okunduğunda, neden sürekli babalarının onayını ya da sevgisini kazanmak için rekabet ediyorlar sorusu daha dikkat çekici oluyor.

Depresif Kendall, sinsici Shiv, farklı bir anneyle üvey kardeş olan Connor ve ailenin en fırsatçı küçük kardeşi Roman.

Logan Roy tarafından yetiştirilmenin nasıl bir şey olduğunu bilen 4 insan.

Dizinin karmaşık aile dinamikleri ilginç bir rezonans oluşturuyor. Ve bir taraftan da izleyenler muhtemelen “Ailem onlar kadar berbat olmadığı için” kendileriye gurur duyuyorlardır.

5. Shekaspeare etkisi

Kral Liar ile olan benzerlik ve Logan Roy’un Şekspiryen stili dizinin bir yerinde onun korkunç istismarcı biri olabileceğini de düşündürüyor. İkinci sezonda en küçük çocuğu Roman’a saldırdığı an diğer çocuklar ya kaçtı ya da ölü gözlerle öylece izlediler.

İnsanlara bilmek istediklerini değil duymak istediklerini söyleyen bir medyanın patronu olarak Logan Roy bu hayattan her sayan istediğini almış biri.

Medya konusunda akıllıcı iğnelemeler yapan, zeki, komik ve zenginlile ilgili bir anlatı Succession.

Babaları tarafından umutsuzca sevilmeyi ve takdir edilmeyi arzulayan çocuklar anlatının bir yerinde hayatlarının üzerinde aslıda hiçbir kontrole sahip olmadıklarını düşünmeye başlıyor. Bunun nedeni de elbette babaları. Çünkü gerçek güç bir tek noun elinde.

İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir.

Succession imdb yorumu

Madam Warden adlı bir kullanıcı 10 puanlık yorumunda dizi için şu çarpıcı değerlendirmeyi yaptı. (Aslına sağdık kalarak çeviriyoruz)

Süper güçlülerin aile hayatına dair bu epik anlayıştan gerçekten keyif aldım. Yıllar içinde ailelerin bu tür kurnazlıklarına ilk elden tanık olma fırsatım oldu ve bu gerçekten çok ses getirdi.

Bu güçlü bir seri. Ataerkil veya anaerkil hanedan aileleri içindeki derinden kusurlu ve açıkça gülünç ilişkiler, mide bulandırıcı dürüstlükleriyle ortaya çıkıyor.

Üzücü gerçek şu ki, bu dizi aval aval bakan kitlelere mükemmel görünen varlıklı ailelerin gerçekliğini gerçekten yansıtıyor. Bunun Murdoch’ların hayatlarına dayandığı söylendi ama kesinlikle birçok zengin hanedana dayanabileceğini söyleyebilirim.

Mükemmel bir şekilde yazılmış, yönetilmiş ve oynanmış bir TV şaheseri.

Mutlaka seyretmelisin!

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri