Ana SayfaDünyaSudan'da gösterilerde ölenlerin sayısı 60'a çıktı

Sudan’da gösterilerde ölenlerin sayısı 60’a çıktı

Sudan’da 2018 yılında patlak veren ekonomik krizin ardından bazı muhalif parti ve kurumların demokrasi nöbetine başlaması sert askeri müdahaleyle sonuçlandı. Sudan Doktorlar Komitesi, Hartum’da ordu karargahı önündeki göstericilere müdahale sırasında hayatını kaybetenlerin 60’a ulaştığını bildirdi.

Sudan ordusu, başkent Hartum’daki karargah önünde haftalardır demokrasi nöbeti tutan halka pazartesi sabahı müdahale etmiş ve ardından Sudan’daki bazı muhalif parti ve kurumlar, Askeri Konsey’e görevini bırakma çağrısında bulunmuştu.

Sudan güvenlik güçleri, başkentte gösterilerin odağındaki ordu karargahı önündeki göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmış, muhalif kaynaklara göre en az 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Doktorlar Komitesi daha önce yaptığı açıklamada saldırıda yüzlerce kişinin yaralandığını, çoğunun sağlık durumunun kritik olduğunu vurgulamıştı

Ordu yönetime el koydu

Ülkede 19 Aralık 2018’de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinden sonra ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz