Ana SayfaTürkiyeŞule Çet davasında müebbet hapis

Şule Çet davasında müebbet hapis

Kamuoyunun yakından takip ettiği davada mahkeme Şule Çet’in lüks plazanı 20. katından atılarak öldürüldüğüne hükmetti. Mahkeme sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine karar verdi.

Şule Çet’in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tehdit” suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti.

Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, tutuklu sanık Çağatay Aksu’nun “cinayet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırıdan” ve tutuklu sanık Berk Akand’ın “cinayete yardım, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından cezalandırılmalarını istemişti. Savcı mütalaasında Aksu’nun müebbet hapis cezasının yanı sıra 30 yıl, Akand’ın ise 40 yıl hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti. Davanın 6. duruşması bugün gerçekleşti.

Son savunmalarını yaptılar

Davada sanık Çağatay Aksu, son savunmasını yaptı. Aksu, “Bu yargılandığım davada neden yargılandığımı bilmiyorum. Sinir krizleri geçiriyorum. Ne tecavüz edebilirim, ne öldürebilirim. Ben yapmadım. Şule’ye dokunmadım. Delil bulabiliyorsanız asın beni. Suçsuz yere yargılanıyorum” dedi.

Çağatay Aksu: Ben görmedim. Ben sadece ayak bileğinden tuttum, aşağı atlamaya çalışırken. Şule’nin üzerinde kadın pedi vardı. Tecavüz edilip yerine mi konuldu? Bunu anlamak mümkün değil. Mümkün olmayan şeylerden yargılanıyorum. Savunmamı yapamadım burada. Arkada yetmediğim küfür kalmadı. Şule’nin haksa benimki hak değil mi? Suçsuzum.

Başkan: Son diyeceklerin

Aksu: Takdir sizin. Gerekirse bir daha videoları izleyin.  Namusum üzerine yemin ederim. Bir tane yalan söylemedim. 45 gün psikolojik tedavi gördüm.  Ben sizin vicdanınıza çok güveniyorum. Beraatimi talep ediyorum.

Berk Akand: Güvenliğin üzerine yürümedim.  Uyumasam bile içeri duymam mümkün değil. Müzik sesi çok yüksekti. Duymam mümkün değil. Kimseye yardım etmedim. Çağatay Aksu’ya dahi yardım etmedim. Bu suça yardım etseydim kendi kafama sıkmış olurdum.

Sanık avukatı Şule Çet’in düştüğünü savundu

Sanık avukatı Levent Ekmen: Belki hava almak için eğilirken düştü. Ardından şöyle savunma yaptı: Şule zorla tutuluyorsa, defalarca çıkış kapısından geçmiş. Neden gitmedi. Olay yerinde darp yok. Tecavüz yok. DNA yok. Hiçbir şey yok. Oratada delil yok. Maktül Şule boyuna göre yapılı hiç direnmemiş. İddia edilen boğuşma. Neden sanıkların üzerinde yok? Çağatay’a ait bir tane DNA yok.  Şule’nin elindeki saç intihar ettiğini gösteriyor. Şule neden direnmedi? Şule tecavüze karşı mücadele etmemiş. Öldürülmeye karşı mücadele etmemiş. Şüpheden sanık yararlanır hükmü gereği beraat kararı kurulmasını istiyoruz.

Sanıkların son sözlerdinin ardından savcıya söz verildi. Savcı, ‘Sanıkların tutukluluk halinin kaldırılması veya devamı konusunda takdir mahkemenindir’ dedi. 

Açıklanan karar

Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Çağatay Aksu’ya müebbet hapis cezası verildi. 

Berk Akand’a ise cinayete yardımdan 12 yıl 6 ay, cinsel saldırıya yardımdan 5 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardım suçlarından 1 yıl üç ay hapis cezası verildi. 

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet ise sanıkların en ağır şekilde ceza almalarını istediklerini söyledi: “Beklentimiz iki sanığın da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilmesi. İyi hal indiriminin sanıklar yönünden işlememesini talep ediyoruz.”

Şule Çet’in babası: Başka ana babalar ağlamasın

Kararın açıklanmasının ardından adliyenin önünde kararı değerlendiren Şule Çet’in babası İsmail Çet, “Acımız bitmedi ama ceza aldıkları için devlete ve hükümetimize ve yanımızda olanlara teşekkür ederim. Ben bir baba olarak kız evladımı kaybettim. Başka ana babaların bu acıyı çekmesini istemiyorum. Yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Duruşma sonrası değerlendirme

Duruşma sonrası açıklama yapan Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım şunları söyledi:

“Karar her ne kadar yüreğimize su serpse de istediğimiz bir karar değildi. Nitekim Türk Ceza Kanunu’ndaki 62 indirimi uygulandı. Kızına sahip çıksaydın diyen bir zihniyete bunun uygulanmaması gerektiğini söyledik. Maalesef ki mahkeme bu noktada takdiri indirimi uyguladı. Hükümde Çağatay Aksu kasten öldürmeyi bir suçu gizlemek amacıyla yaptığından dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Buna 62 indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına çevrildi. Aynı şekilde Berk Akand da tüm bu suçlara yardım eden sıfatıyla katıldığından dolayı toplamda 18 yıl 9 yıl hapis cezası aldı. Bu bir yıldır süren bir adalet süreciydi. Bu noktada sizlerle beraber barolarla, STK’larla aklınıza gelebilecek herkesle birlikte mücadele ettik. Artık mahkeme son noktayı koydu. Bizim için buruk bir sevinç. Bir babanın acısına bir nebze su serpti. Ama gelinen noktada bu kararı istinafa taşıyacağız. Takdiri indirimin uygulanmaması gerektiğini düşünüyorduk. Mahkeme bu noktada bizden farklı düşündü.

Ceren Damar’ın ailesi de adliyedeydi

Katledilen akademisyen Ceren Damar‘ın babası Mustafa Damar da, kızının fotoğrafı ile adliye önünde duruşmayı takip etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz