Ana SayfaTürkiyeAK Parti'de Soylu-Abdulhamit Gül krizi

AK Parti’de Soylu-Abdulhamit Gül krizi

AK Parti’de farklı anlayışları temsil eden Süleyman Soylu ile Abdulhamit Gül bu kez bir kanun teklifinde karşı karşıya geldi.

AK Parti’nin iki farklı kliğini temsil eden Süleyman Soylu ile Abdulhamit Gül bu kez bir kanun teklifinde karşı karşıya geldi.

OHAL yetkilerinin uzatılmasını öngören kanun teklifini savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşılık, teklifteki bazı düzenlemelere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün karşı çıktığı iddia edildi.

15 Temmuz darbe girişimden sonra uygulanmaya başlayan OHAL’in kimi düzenlemelerinin üç yıl daha devam etmesiyle ilgili kanun teklifinin AK Parti’yi ikiye böldüğü belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun aktardığı kulis bilgilerine göre, düzenlemeyle ilgili teklif  TBMM’ye sunulurken, teklifin daha önce AK Parti MYK’da da tartışmalara neden olduğu ifade ediliyor.

Kabinede Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, “düzenlemenin uzatılmamasını” istediği, görüşünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğine dikkat çekilirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise Gül’e karşı “düzenlemenin terörle mücadele için önemli olduğu” gerekçesiyle, Erdoğan ile görüşerek, “hamle yaptığına” dikkat çekiliyor.

AK Parti’de şimdi OHAL sonrası yasal düzenlemelerin üç yıl süreyle bir kez daha uzatılmasına yönelik tartışmada “Soylu ve ekibinin kazandığı” değerlendirmeleri yapılıyor. 

Bu arada MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “destek” açıklamalarının ardından Soylu ile Erdoğan’ın da “arasının düzeldiğine” öne sürülüyor.  OHAL sonrası yasal düzenlemeleri öngören teklifin de Soylu’nun istediği maddeler içerdiği belirtiliyor.

Bakan Gül’ün, “AK Parti iktidarının bir yanda yargı alanında reform olarak nitelendirilen atılımları yaparken diğer yanda OHAL sonrası yasal düzenlemeyi uzatmak istemesinin bir çelişki olacağı” görüşüne sahip olduğu dile getiriliyor. Gül’ün, bu görüşünü  Erdoğan ile paylaştığı, buna karşılık Soylu’nun, “söz konusu düzenlemenin terörle mücadele için hayati önemde olduğundan” hareketle, “Gül ve ekibine karşı çıktığı” ifade ediliyor.  

Teklifin Meclis’e sunulmasıyla birlikte de AK Parti içinde “Soylu ve ekibi kazandı” değerlendirmeleri yapılıyor. Cumhur İttifakı paydaşı MHP’nin, kırmızı çizgisinin “terörle mücadele” olduğuna dikkat çekilirken Soylu’nun da bu nedenle “en büyük desteği MHP’de bulduğu” ifade ediliyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri