Ana SayfaTürkiyeSüleyman Soylu onun için 'yakalandı' demişti! 'DEAŞ emiri'nin dördüncü kez yakalandığı ortaya...

Süleyman Soylu onun için ‘yakalandı’ demişti! ‘DEAŞ emiri’nin dördüncü kez yakalandığı ortaya çıktı

Süleyman Soylu tutuklanan DEAŞ'lının adının Mahmut Özden olduğunu açıkladı. Ancak aynı kişinin daha önce de 3 kez gözaltına alındığı öğrenildi.

İçişleri Bakanı Soylu, DEAŞ’ın sözde Türkiye emiri olarak bilinen kişinin önemli planlar yaparken yakalandığını duyurdu. Soylu tutuklanan DEAŞ’lının adının Mahmut Özden olduğunu açıkladı. Ancak aynı kişinin daha önce de 3 kez gözaltına alındığı öğrenildi.

Karar gazetesinin haberine göre Özden 21 Eylül 2017’de ‘DEAŞ’ın sözde emiri serbest’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu. Özden, 10 Temmuz 2018’deki operasyonda da gözaltına alınmasına rağmen serbest kalmıştı. Özden ayrıca geçen yıl 12 Temmuz’da da Adana’da MİT ve polisin ortak operasyonuyla gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, IŞİD’in ‘Türkiye emiri’nin önemli planlarla yakalandığını ve tutuklandığını duyurdu.

Soylu, Twitter’dan yaptığı açıklamada “DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı. Teşekkürler, tebrikler Emniyet teşkilatı” dedi. 

DEAŞ emiri Mahmut Özden

Selin vurduğu Giresun’da gazetecilere konuşan Soylu, şunları kaydetti:

“Bundan bir müddet önce DEAŞ’ın, Türkiye’de bir hareketliliğini hem emniyet hem de istihbarat mensuplarımız tespit etti. Ardından çalışmalar başladı ve İstanbul’da kalaşnikofla eylem yapacağını değerlendirdiğimiz bir DEAŞ terör örgütü mensubu, kalaşnikofla birlikte ele geçirildi. Talimatı nereden, nasıl aldığı yönünde ciddi bir araştırma başladı. Netice itibariyle Türkiye’de DEAŞ’ın sözde emiri Mahmut Özden’e ulaşıldı.

Evindeki aramalarda plan yaptığı tespit edildi

Evinde yapılan ve diğer yerlerde yapılan aramalarda dijital materyallerine ve bilgisayarına el konuldu. Bilgisayarında da elde edilen süreçlerden gerek Irak, gerek Suriye’den sürekli talimat aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturmak suretiyle Türkiye’de eylem ve hareketlilik ortaya koyacağı, birtakım silahların ve mühimmatların gömüleceği yerler, bunlarla ilgili kimlerle irtibata geçileceği, yine birtakım grupların özellikle Türkiye’ye ekonomik anlamda zarar verebilecek gruplara eylem yapacağı, siyasilerin ve devlet adamlarının kaçırılıp, Suriye tarafına götürülmesi hususunda planlar içinde olduğu net bir şekilde görüldü.

Soylu: Zor bir sınavın içindeyiz

Operasyon devam ediyor, onunla bağlantılı olan ve sorguları devam eden DEAŞ mensupları var. Önemli bir çalışma ortaya çıkarıldı. Zor bir sınırdayız, vekalet savaşlarının devam ettiği bir çizgideyiz. Kafamı karıştıran başka işler de var, o şu: Aslında DEAŞ’a baktığınız zaman hiç yapmaması gereken sözde eylemleri de planladığını görüyorsunuz. O zaman arkasına bakmak lazım, kimin motivasyon sağladığına bakmak gerekiyor. Bununla ilgili değerlendirmeler de yapılıyor. Buna ait riski de ölçmeye ve önlem almaya çalışıyorlar.”

Adana’da ele geçirildi

Öte yandan Mahmet Özden’in, geçen hafta İstanbul’da eylem gerçekleştirmek için keşifte bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan DEAŞ üyesine talimat veren kişi olduğu da iddia edildi. Özden’in bu kişinin sorgusunda elde edilen bilgilerle, Adana’da yakalandığı ve İstanbul’da yapılan sorgusunun ardından tutuklandığı belirtildi.

IŞİD emiri daha önce 3 kez gözaltınna alındı

Gazete Duvar’ın derlediği bilgilere göre, Özden daha önce de IŞİD’in Türkiye emiri olarak 3 kez gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. 

Özden, ilk olarak 21 Eylül 2017’de 6 kişi ile birlikte gözaltına alınmıştı. IŞİD emirleri arasında olduğu öne sürülen Özden’in ‘Yamaçlı Grubu’nu yönettiği ve örgüte kazandırdığı her bir militan için 7 bin dolar aldığı haberlerde yer almıştı.

Özden ismi 10 Temmuz 2018’de de haberlere konu olmultuç Yine Adana’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Özden, ‘IŞİD üyeleri yaralı Suriyelileri de dolandırmış’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu.

12 Temmuz 2019’da da Adana’da MİT ile polisin düzenlediği operasyonda Mahmut Özden ile birlikte 14 şüpheli gözaltına alınmıştı. IŞİD’in Adana emiri olduğu iddia edilen Özden ve birlikte hareket ettiği kişilerin esnafı ‘işyerlerinizde saldırırız’ diye korkutup haraca bağladıkları belirtilmişti. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri