Ana Sayfa Türkiye onun için 'yakalandı' demişti! ' emiri'nin dördüncü kez yakalandığı ortaya...

Süleyman Soylu onun için ‘yakalandı’ demişti! ‘DEAŞ emiri’nin dördüncü kez yakalandığı ortaya çıktı

Süleyman Soylu tutuklanan DEAŞ'lının adının olduğunu açıkladı. Ancak aynı kişinin daha önce de 3 kez gözaltına alındığı öğrenildi.

İçişleri Bakanı Soylu, ’ın sözde Türkiye emiri olarak bilinen kişinin önemli planlar yaparken yakalandığını duyurdu. Soylu tutuklanan ’lının adının olduğunu açıkladı. Ancak aynı kişinin daha önce de 3 kez gözaltına alındığı öğrenildi.

Karar gazetesinin haberine göre Özden 21 Eylül 2017’de ‘DEAŞ’ın sözde emiri serbest’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu. Özden, 10 Temmuz 2018’deki operasyonda da gözaltına alınmasına rağmen serbest kalmıştı. Özden ayrıca geçen yıl 12 Temmuz’da da Adana’da MİT ve polisin ortak operasyonuyla gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanı , IŞİD’in ‘Türkiye emiri’nin önemli planlarla yakalandığını ve tutuklandığını duyurdu.

Soylu, Twitter’dan yaptığı açıklamada “DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı. Teşekkürler, tebrikler Emniyet teşkilatı” dedi. 

DEAŞ emiri Mahmut Özden

Selin vurduğu Giresun’da gazetecilere konuşan Soylu, şunları kaydetti:

“Bundan bir müddet önce DEAŞ’ın, Türkiye’de bir hareketliliğini hem emniyet hem de istihbarat mensuplarımız tespit etti. Ardından çalışmalar başladı ve İstanbul’da kalaşnikofla eylem yapacağını değerlendirdiğimiz bir DEAŞ terör örgütü mensubu, kalaşnikofla birlikte ele geçirildi. Talimatı nereden, nasıl aldığı yönünde ciddi bir araştırma başladı. Netice itibariyle Türkiye’de DEAŞ’ın sözde emiri Mahmut Özden’e ulaşıldı.

Evindeki aramalarda plan yaptığı tespit edildi

Evinde yapılan ve diğer yerlerde yapılan aramalarda dijital materyallerine ve bilgisayarına el konuldu. Bilgisayarında da elde edilen süreçlerden gerek Irak, gerek Suriye’den sürekli talimat aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturmak suretiyle Türkiye’de eylem ve hareketlilik ortaya koyacağı, birtakım silahların ve mühimmatların gömüleceği yerler, bunlarla ilgili kimlerle irtibata geçileceği, yine birtakım grupların özellikle Türkiye’ye ekonomik anlamda zarar verebilecek gruplara eylem yapacağı, siyasilerin ve devlet adamlarının kaçırılıp, Suriye tarafına götürülmesi hususunda planlar içinde olduğu net bir şekilde görüldü.

Soylu: Zor bir sınavın içindeyiz

Operasyon devam ediyor, onunla bağlantılı olan ve sorguları devam eden DEAŞ mensupları var. Önemli bir çalışma ortaya çıkarıldı. Zor bir sınırdayız, vekalet savaşlarının devam ettiği bir çizgideyiz. Kafamı karıştıran başka işler de var, o şu: Aslında DEAŞ’a baktığınız zaman hiç yapmaması gereken sözde eylemleri de planladığını görüyorsunuz. O zaman arkasına bakmak lazım, kimin motivasyon sağladığına bakmak gerekiyor. Bununla ilgili değerlendirmeler de yapılıyor. Buna ait riski de ölçmeye ve önlem almaya çalışıyorlar.”

Adana’da ele geçirildi

Öte yandan Mahmet Özden’in, geçen hafta İstanbul’da eylem gerçekleştirmek için keşifte bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan DEAŞ üyesine talimat veren kişi olduğu da iddia edildi. Özden’in bu kişinin sorgusunda elde edilen bilgilerle, Adana’da yakalandığı ve İstanbul’da yapılan sorgusunun ardından tutuklandığı belirtildi.

IŞİD emiri daha önce 3 kez gözaltınna alındı

Gazete Duvar’ın derlediği bilgilere göre, Özden daha önce de IŞİD’in Türkiye emiri olarak 3 kez gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. 

Özden, ilk olarak 21 Eylül 2017’de 6 kişi ile birlikte gözaltına alınmıştı. IŞİD emirleri arasında olduğu öne sürülen Özden’in ‘Yamaçlı Grubu’nu yönettiği ve örgüte kazandırdığı her bir militan için 7 bin dolar aldığı haberlerde yer almıştı.

Özden ismi 10 Temmuz 2018’de de haberlere konu olmultuç Yine Adana’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Özden, ‘IŞİD üyeleri yaralı Suriyelileri de dolandırmış’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu.

12 Temmuz 2019’da da Adana’da MİT ile polisin düzenlediği operasyonda Mahmut Özden ile birlikte 14 şüpheli gözaltına alınmıştı. IŞİD’in Adana emiri olduğu iddia edilen Özden ve birlikte hareket ettiği kişilerin esnafı ‘işyerlerinizde saldırırız’ diye korkutup haraca bağladıkları belirtilmişti. 

Takip Et

20,540BeğenenlerBeğen
17,604TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Kılıçdaroğlu: MEB bu parayı ne yaptı? Milletvekiliyim ben bilmiyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmen ve velilerle video konferans yöntemiyle görüşerek eğitimin sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu konuşmasına “Eğer bir...

İnönü’nün kızı: Babamın yatağının üzerinde “Allah’ın dediği olur” yazılıydı

Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı ’nün kızı Özden Toker, “Babamın yatak odasında, yatağının üzerinde Türkçe ‘Allah’ın dediği olur’ yazılıydı. Ben doğduğum zaman o odada ilk...

Ünlü anketçiden şok açıklama: Meral Akşener sizi tutuklayacaklar

HDP'ye yapılan operasyonun ardından siyaset yine karıştı. Avrasya Anket'in başındaki isim olan Kemal Özkiraz, "Meral Akşener de Kemal Kılıçdaroğlu da tutuklanacak" dedi.

Altaylı: Ersin Düzen’in ayda 400 bin TL aldığı TBMM kayıtlarına girmiş

HaberTürk gazetesi yazarı ‘in şirketinin TRT’den ayda 400 bin TL aldığının TBMM kayıtlarında yer aldığını belirterek, “Adam TBMM’ye veya başkasına değil,...

Editörün Seçtikleri

Ahmet Davutoğlu: Erdoğan, başbakanlığım döneminde trollerden yana tavır aldı!

Davutoğlu, iç ve dış siyaset üzerine yaptığı değerlendirmelerde önemli konulara değindi. DOĞU AKDENİZ MESELESİ   Mısır’da...

Davutoğlu’dan Akşener’e tebrik telefonu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Kurultayında yeniden Genel Başkanlığa seçilen Meral Akşener’i telefonla arayarak, tebrik etti.

Selçuk Özdağ: Evime hırsız girdi, silahımı çaldı! Örgütlerin hedefindeyim

TV5'te Kulis Ankara programının konuğu olan Gelecek Partili Selçuk Özdağ, son günlere damgasını vuran selefi grupların silahlanmasına ilişkin sarsıcı açıklamalar yaptı.

İşte Davutoğlu’nun iktidara geldiği andaki ilk icraatı

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Gelecek Partisi’nin Ankara’daki genel merkezini ziyaret etti. Dün Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Ankara gazetecileriyle buluştu. O...

Marmaray tren seferleri durdu

Marmaray tren neden çalışmıyor? Marmaray tren seferleri durdu mu? Tren hatlarında çıkan elektrik arızası nedeniyle Marmaray tren seferleri yapılamıyor.